Ülo Toomsalu • 29 märts 2001

Linnuliha nappus kergitab hinda

Suu- ja sõrataudi ning hullulehmatõve kartus sunnib ka Eestis inimesi rohkem linnuliha sööma. Talleggi kinnitusel nõutakse broileriliha varasemast tublisti rohkem ja kanaliha hind jätkab lähiajal tõusu, kirjutab SL Sõnumileht.

?Jätkuks aga jõudu toota,? nendib Talleggi tootmisdirektor Peep Lass. ?Me ei suuda nii palju kanalaid ehitada, kui rahvas praegu broileriliha ostab.?

Praegu kuulub Talleggile Harjumaal 80 kanalat. Firma käes on umbes 95% värske jahutatud kanaliha toodangust Eestis. Mullu saadeti turule 6600 tonni linnuliha, tänavune ennustus küünib 8200 tonnini. Kuid ainuüksi veebruaris müüs linnuvabrik ligi 1000 tonni linnuliha või tooteid sellest. Üle kolmandiku läks naabritele Lätti ja Leetu, mulluse sama ajaga võrreldes kasvas eksport 153%.

Tehasest mineva broileriliha kilohind on praegu 26 krooni, veel kaks nädalat tagasi oli see 5% madalam. ?Hinnad jätkavad tõusu, sest linnusööt läheb aina kallimaks,? nendib Peep Lass.

?Rahvas ei julge enam looma- ja sealiha osta,? seletab Eesti Konjunktuuriinstituudi teadur Vilja Vähi. ?Seepärast läheb linnuliha lähiajal eriti hinda.?

Vähi kinnitusel on broileriliha hind kauplustes aastaga tõusnud 11,9%, turgudel 10,5%. Praegu maksab kilo broileriliha kaupluses keskmiselt 38,6, turul 34,3 krooni.

Hetkel kuum