Ülo Toomsalu • 29 märts 2001

Tarmo Kõuts teeb mundrile Eestimaa laigu

Kaitseväe juhataja kontradmiral Tarmo Kõuts tahab kaitseväe välimundril praeguse laigukombinatsiooni asendada Eestimaa kujutisega, kirjutab Eesti Päevaleht.

?See soojendab südant, kui vormil on Eesti kujutis,? ütles Kõuts eile. ?Meil olid kunagi sellised vormid piirivalves, kuid siis tulid teistsugused ja neid enam ei tellitud.?

Lisaks on Kõutsil plaanis muuta välivormi lõiget, samuti tuleks tema sõnul tavavormid täielikult ümber teha. Selleks otstarbeks on Kõuts andnud juba korralduse moodustada kõikide väeliikide esindajatest erikomisjon, mis hakkab tegelema uute mundrite loomisega.

Peastaabi andmete järgi läheks kaitseväelaste vormi muutmine maksma umbes 12-13 miljonit krooni. Ühe nüüdisaja tingimustele vastava kasarmu ehitamiseks kulub ligi 17 miljonit krooni.

?Mulle tundub, et kaitseväe vorm võiks olla parem,? lausus Kõuts. ?See peab olema vähemalt nii hea, kui see on piirivalves. Mitte, et ma praeguse vormi kohta tahaks midagi halba öelda, aga aeg läheb edasi ja koos sellega peab ka vorm ilusamaks ja paremaks muutuma.?

Mitme Eesti Päevalehega vestelnud kaitseväe ohvitseri sõnul on Kõutsi plaan naeruväärne.

Anonüümsust palunud ohvitserid ütlesid, et vormi laikudel peab olema vaid üks eesmärk ? maskeerida selle kandjat.

?Kui vormist hakatakse tegema iluasja, siis ei kõlba see enam sõdimiseks,? ütles üks kaitseväe taasloomise algusest teenistuses olnud ohvitser. ?See on lausa naeruväärne ? kui tuleb uus kaitseväe juhataja, nii hakatakse kohe ka uut vormi looma.?

Hetkel kuum