Üks maksukoormuse vähendamise variant

30. märts 2001, 00:00

Jaanuaris käis Reformierakond välja mõtte, et suund tuleb võtta üksikisiku (füüsilise isiku) tulumaksu vähendamisele 20 protsendini. Algasid vaidlused poolt ja vastu. Vaidlustes sündivat tõde, ent see tähendab, et esmapilgul lihtsalt teostatav reform jääb ootama poliitilist kokkulepet. Poliitikas ei ole lihtsaid asju. Reformierakonna liidri Siim Kallase sõnul on maksureform võimalik alles 2003. aastal ja sedagi juhul, kui reformipartei siis taas võimule tuleb.

Seni kui poliitikud vaidlevad tulumaksu vähendamise võimalikkuse üle, pakub Äripäev välja kompromissi ? lubada füüsilisel isikul sarnaselt nt koolituskuludega osa tööks vajalikke kulusid maksustatavast tulust maha arvata.

Füüsilisest isikust ettevõtjail on võimalus ettevõtluseks vajalikud väljaminekud kuludesse kanda. Mille poolest on palgatöötaja kehvem? Kas tal polegi siis kulusid? Niisiis oleks positiivne samm rakendada ka palgatöötajate suhtes kulude põhimõtet. Saksamaal näiteks saab palgatöötaja osa kulusid maksustatavast tulust maha arvata.

Muidugi, osa kulusid kannab palgatöötaja eest tööandja. Ent jääb veel piisavalt kulusid, mis on töö tegemiseks vajalikud, kuid mida tööandja ei kanna/kompenseeri. Nii võiks olla võimalik maksustatavast tulust maha arvata nt transpordikulud tööle ja töölt koju sõitmiseks. Isikliku transpordi kasutamise eest on küll hädine kompensatsiooninatuke ette nähtud ? ent sellest on vähe abi. Seevastu ühiskondliku transpordiga tööl käimiseks tuleb raha puhtalt palgatöötaja taskust. Tööks vajalike kulude alla käiks nt koju soetatud arvuti, kui seda kasutatakse töö tegemiseks, samuti tööks vajalike raamatute soetamine, töötus-, tööõnnetuse ja kutsehaiguskindlustuse osamaksed.

Mõned ametikohad eeldavad aeg-ajalt tööga seotud väljaminekuid ? miks ei võiks need siis lubada maha arvata (kasvõi osaliselt) maksustatavast tulust. Inimestel tekiks huvi küsida kauba eest t?ekki ? rohkem oste tehtaks legaalsetest müügikohtadest.

Vastuargument on see, et maksuametnike töökoormus suureneb, tekib palju maksuvaidlusi. On ju seni ka FIEde puhul olnud piisavalt palju vaidlusi selle üle, kas mingi kulutus on olnud ettevõtluskulu või mitte, kas soetatud ülikond-kostüüm on ettevõtluseks või Estonia teatri külastamiseks. Võib kindel olla, et enamik inimesi ei kuritarvita kulude mahaarvamist maksustatavast tulust ja kõikvõimalikke oste tööks vajalike kulude alla ei kanna. Laias laastus võiks maksupõhimõtte jagada kaheks ? elus püsimiseks hädavajalik (nt toit) maksu alla, maksu alt välja jääksid töö tegemiseks vajalikud kulutused. Nii oleks võimalik ka hädavajalikke asju rohkem osta.

Keeruline, mis? Ent toimetus pakubki selle variandi välja kui kompromissi. Kuni poliitikud jagelevad selle ümber, kas üldse ja kuidas inimeste maksukoormust vähendada, võiks lasta inimestel endal seda teha. Parim lahendus on muidugi tulumaksumäära kiire alandamine juba järgmisest aastast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing