Ettevõtja sattus Diveci tõttu maksuameti haarangusse

Virkko Lepassalu 02. aprill 2001, 00:00

Maksuamet kahtlustab firmat tulu varjamises maksuvaba firma abil. Rõngu alevi suurimale tööandjale tõi pahandused kaela ärikonsultatsioonifirmast Divec tellitud koostööleping lätlaste ja soomlaste maksuvaba firmaga Reynolds Ltd.

KR Priit juhatuse liige ja tegevdirektor Peeter Kroonberg ütles, et ta ei osanud probleemide tekkimist uneski näha. Tema väitel telliti Divecist leping lihtsalt põhjusel, et see oleks juriidiliselt korrektne.

Peeter Kroonberg ja ettevõtte tootmisdirektor Kalle Raja selgitasid, et sõlmisid lepingu soomlaste ja lätlaste maksuvaba firmaga Reynolds 1996. a. Lepingu eesmärk oli oma kaubaalustega välja murda Soome ja Skandinaavia turule. Lätlastel olid kõik vajalikud sidemed ning Reynoldsi kaudu kauba müümine andis ASile KR Priit võimaluse jalad alla saada. Reynolds sai iga kaubaaluste koorma pealt vastavalt lepingule oma kindla protsendi.

1997. aastaks oli KR Priit nii tugev, et ütles lepingust Reynoldsiga lahti ning hakkas ise oma kaupa müüma.

?Me oleme sattunud mingi kampaania ohvriteks,? ütles Rõngus asuva ettevõtte tegevdirektor. ?Kõiki kunagi Diveciga kuidagi kokku puutunud firmasid ei saa maksupetistena ühte patta panna.?

Maksuvabade firmade müüja Divec on tuntud selle poolest, et politsei võttis sealt 1999. aastal läbiotsimisel ära andmed firmade ja nende omanike kohta.

Peeter Kroonberg väitis, et kui ta oleks tahtnud tulusid varjata, leidnuks ta kergesti mõne tankisti. Tema kaudu oleks paljude Diveci klientide eeskujul saanud raha nii kantida, et jälgegi ei jää.

?Ma ütlesin maksuameti revidendile, et vastan täiesti ausalt kõikidele teie küsimustele,? väitis Kroonberg. Tema viimase viie aasta töö ASi KR Priit ülesehitamisel oleks äärepealt nulliks muutunud.

Et maksuameti poolt arestitud kontod vabaks saada, maksti nõutav summa, ligi 400 000 krooni ära. Kuid see oli nii ränk hoop, et vahepeal mõtles KR Priit juhtkond vähemalt ajutisele ettevõtte sulgemisele, abi saadi Ühispangalt.

Maksuameti revidendi arvates ei ole tegelikult ASi KR Priit ja maksuvaba Reynoldsi vahel tehinguid toimunudki.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerd jagab revidendi arvamust. Tema kirjast firmale selgub, et AS KR Priit on maksuametnike arvates kandnud ettevõtte kuludesse summasid tegelikkuses toimumata tehingute eest. Sellega on teadlikult vähendatud ettevõtte kasumit.

Tehingu toimumise tõendamiseks ei piisa maksuameti peadirektori arvates vaid dokumendist, mis näitab tehingu eest tasumist. ?Sellepärast peab maksuhaldur hindama maksumaksja kohta saadud informatsiooni ja maksumaksja poolt esitatud dokumente kogumis,? kirjutas Sõerd.

Peadirektor rõhutas oma kirjas, et kuigi 29. jaanuarini oli aega esitada täiendavaid dokumente, mis tõendaksid tehingute toimumist, pole midagi esitatud.

?Sõerdi (maksuameti peadirektor ? toim.) vastust ootasime kuu aega,? ütles Kroonberg, kes üritas ka isiklikult edutult peadirektori jutule saada. ?Maksuametil on iga kirja vastamise jaoks oma tähtajad, ent niikaua kuni tähtaegade viimaste päevadeni vastamisega viivitati, pidime uksed juba kinni panema.?

Kroonbergi väitel päästis ettevõtte ainult hea koostöö pankadega, sh Ühispangaga, kellega saavutatud kokkulepped võimaldasid kriitilise aja üle elada.

AS KR Priit andis maksuameti vastu hagi kohtusse, et ligi 400 000 krooni tagasi saada. Arutlusele peaks see tulema lähinädalatel. KR Priit juhid pidasid võimalikuks, et Reynolds tegutseb vaikselt edasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:19
Otsi:

Ava täpsem otsing