Võrguettevõtete elekter kallineb

Ervin Soon 03. aprill 2001, 00:00

Eelmise nädala lõpus teatas Eesti Energia kõrval üks suuremaid elektrit edasi müüv võrguettevõte Fortum Läänemaa AS, et põhjustatuna Eesti Energia elektri hulgimüügihinna tõstmisest 23% võrra tuleb ka Läänemaa elektrivõrkudel alates 1. oktoobrist tõsta tarbijatele elektri hinda 8% kõrgemaks, kui on Eesti Energia enda klientidel. Selle aasta alguses olid juba nii Eesti Energia kui Läänemaa elektrivõrk tõstnud elektri hinda võrdselt 11%.

Eesti Energia kommunikatsioonijuhi Erki Peegeli sõnul kuuluvad 70 valdavalt väikest Eestis elektrit edasimüüvat (võrgu)ettevõtet enamasti 6?35kilovoldise (kV) jaotusvõrgu tarbijate hulka, kelle jaoks elektri hind lähiajal pärast ostu-müügiläbirääkimisi tõuseb. Kui palju kellelegi, on Peegeli sõnul individuaalne, sest see sõltub ka müügimahust. Seetõttu võib ka teistel väikestel elektri edasimüüjatel tekkida vajadus tõsta oma tarbijatele hind kõrgemaks, kui on Eesti Energia otseklientidel. Tarbijate jaoks on üks või teine võrguettevõte loomulik monopol, mida ei sa valida.

Tallinna lähistel tegutsev Loo Elekter AS kuulub samuti elektrit nii tööstus- kui kodutarbijatele edasimüüvate võrguettevõtete hulka. Ettevõtte juhatuse esimehe Valdur Ootre sõnul peavad ka nemad Eesti Energiaga hulgiostulepingu läbirääkimisi, mille suhtes nemad kui ostjad saavad küll üsna vähe oma tingimusi esitada. ?Eesti Energia poolt soovitava uue hinna tõttu tekib meil kahtlemata keerulisem rahaline olukord, kui oli varem. Kuna meil on jaotusvõrk suhteliselt kompaktne, siis on kulutused sellele võrreldes Fortum Läänemaaga ilmselt siiski väiksemad. Seetõttu ei ole me tariife oma tarbijatele Eesti Energia tariifidest esialgu kõrgemaks tõsta plaaninud, kuid meil pole ka veel tarbimisest värsket ülevaadet,? rääkis Ootre.

Eesti Energia nimetab oma hinnatõusu põhjuseks asjaolu, et aasta alguses lahutatud võrguteenuse ja elektri hinna struktuuri järgi tasakaalustatakse suuremate, keskmiste ja väikeste elektritarbijate hindasid. Peegeli sõnul erinevad Eesti Energia tehtavad kulutused elektri transportimisele oluliselt lähtuvalt sellest, kas klient hakkab elektrit tarbima alates kõrgepingevõrgust või jaotusvõrgu tasemetelt.

?Vana süsteemi järgi maksid suurtarbijad kinni väiksematele tarbijatele, sealhulgas võrguettevõtetele tehtud elektri jaotamise kulusid, kuigi suurematele tarbijatele tehtud kulud olid väiksemad,? ütles Peegel.

?Uue süsteemi järgi arveldab Eesti Energia ka Fortum Läänemaaga samamoodi nagu enda võrguüksustega,? kinnitas Eesti Energia Energiakaubanduse direktor Einari Kiisel.

Erki Peegli sõnul ei ole Eesti Energia eesmärk elektritarbimist vähendada. ?Kuna Eesti Energia peab likvideerima oma kahjumi, siis ei saa elektri hinda vähendada. Uue hinnastruktuuri kaudu on see aga ühtedel tarbijatel jäänud eelmise aastaga võrreldes samaks, teistele hind tõuseb,? ütles ta.

Vt. ka tabelit: Eesti Energia pitsitab hinnatõusuga iseseisvad elektri edasimüüjaid

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing