Disainvalgustis pirni vahetamiseks tuleb kontoris korraldada võistlus

Anne Oja 04. aprill 2001, 00:00

Kui mehe käsi lakke kinnitatud valgusti kupliavast sisse ei mahu, pakub disainvalgusteid müüva kaupluse Artika juhataja Heli Liik välja efektse lahenduse ? korraldada büroos pirnivahetamise võistlus.

Liik näitab ka lauavalgustit, kus valgusallikas on kinnitatud õõtsuva traadi külge ? seda korduvalt puudutades ja sellega mängides tööst küll midagi välja ei tule.

Siiski leiab igast disainvalgusteid pakkuvast poest kindlasti midagi, mida ka kontoris on võimalik lakke või lauale panna ja mis peab vastu mitmele moele.

Üheks selliseks valgustiks on Jac Jacobseni 1937. aastal disainitud laualamp L-1, mis on võitnud üle seitsme auhinna ja mida nõutakse kauplustest siiani. Ka Eesti ostjate hulgas on see lakoonilise vormi ning laia siruulatusega valgusti väga populaarne.

?See on klassikaline arhitektilamp,? ütleb Eesti tuntuim valgustidisainer Tarmo Luisk. ?Ka minul on töölaual selline. See on niivõrd universaalne, vääna kuidas tahes, katki ei lähe.? Ehkki 1000?1500 krooni vahemikku jääv hind tundus alguses kallis, räägib Luisk rahulolevalt, kuidas Jacobseni lampi saab kasutada ka üldvalgustiks ning et selle konstruktsioon peab siiani vastu tema seitsmeaastase tütre katsetustele.

Kuidas mõni disainvalgusti saab klassikaks, ei oska Luisk täpselt öelda. ?Küllap see on harmoonilise vormi, otstarbekuse ja sobiva hinna küsimus,? arvab ta. ?Oluline on ka disaineri nimi, kui disainer on klassik, on ka looming juba sündides klassika,? lisab Luisk. Tema valgustitest on nimetatud klassikaks juba viis aastat müüdavaid Basicu seeriasse kuuluvaid lampe.

Glamoxi turundusjuht Ülo Sihiveer pole kindel, kas disainvalgusti on kontoris parim lahendus.

?Kehtib loogika, et igal tööl ja igal töökohal on oma selge funktsioon. Disaini müüvas büroos on disainvalgustite kasutamine arvatavasti parim lahendus, aga näiteks projekteerimisasutuses on oluline, et töötasapind oleks korralikult valgustatud. Ehkki valgusti väljanägemine mõjutab töötaja meeleolu, on valgusti põhifunktsioon töökeskkonnas siiski teine,? leiab Ülo Sihiveer.

Valgustile peale vaadates on mitteasjatundjal raske öelda, millise tasemega valgustiga täpselt tegu, sest kindlat reeglit hinna ja väärtuse vahel pole. Näiteks pöörleva propelleriga disainvalgusti võib tunduda ka kaubamaja odavate asjade letist pärinevana.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing