Vaata, et arvutil oleksid kõik asjad kaasas

Kaido Einama 04. aprill 2001, 00:00

Vali protsessoriks vähemalt Pentium III või sellele vastav AMD toode. Celeroniga arvuteid müüakse küll veel üsna palju, kuid aasta pärast võib nende kasutamine multimeedia ja uute programmidega ebamugavaks osutuda. Protsessori kiirus pole uuel arvutil väga kriitiline, 500 megahertsi on täiesti piisav nii kontoritööks kui ka lihtsamaks multimeediaks. Protsessor märgitakse hinnapakkumises lühendiga CPU, kiirust mõõdetakse megahertsides, lühend MHz.

Mälu on arvutil kallis, kuid tema pealt ei saa kokku hoida. Uued programmid nõuavad aina rohkem mälu. Ka kiire protsessori ja suure kõvakettaga, kuid vähese mäluga arvuti ei tööta korralikult. 64 MB on praegu miinimum, 128 MB soovitatav ja tulevikuperspektiiviga arvestades võiks olla lausa 256 MB. Mälu saab hiljem vastavalt vajadusele juurde osta, mälu mahu suurendamine käib tavaliselt 64 MB kaupa. Mälu tähistatakse hinnapakkumises lühendiga RAM, mälu mõõtühikuks on megabait (MB).

Ka kõvaketta suurus pole uue arvuti puhul probleem. Enamasti on kõvakettad tavakasutajale piisavalt suured, et kõik vajalik ära mahutada. Alla 10 GB palju pakkumisi enam pole, ka sellest väga palju suuremat kõvaketast pole kontoritööks tavaliselt vaja. Kõvaketast tähistatakse hinnapakkumises tavaliselt lühendiga HDD, mõõtühikuks on gigabait (GB).

Arvuti võrku ühendamiseks on vaja sellele juurde osta võrgukaart. Levinuim võrk on Ethernet, kiirusega 10/100 Mb/s. Kui internetti minekuks on vaja sissehelistamist, tuleb osta ka modemikaart. Võrgukaart võib hinnapakkumises olla erinevalt kirja pandud, näiteks LAN Card 10/100, Ethernet 10/100 vms. Modemi juurde märgitakse tavaliselt kiirus. See peab olema 56 kb/s, mida tähistatakse hinnapakkumises mõnikord ka 56K modem.

Alusta hinna küsimist vähemalt 17tollistest monitoridest. 15tollised on küll pisut odavamad, kuid hinnavahe on üsna väike ja 17tolline on ka silmale sõbralikum. Hea on lameekraaniga (flat) monitor. Monitori hinnapakkumises märgitakse ka värskendussagedus, see peaks olema üle 85 Hz.

Arvuti tuleb osta koos operatsioonisüsteemiga, nii saab odavamalt. Hiljem eraldi Windowsi ostmine läheb kokkuvõttes kallimaks. Kadaka turult võib piraatplaate osta küll odavamalt, kuid see on ebaseaduslik ja võib lõppeda suure rahatrahviga. Küsi juurde ka kontoritarkvara, millega tekste töödelda ja tabeleid koostada. Selleks sobib MS Office, mis on arvutiga koos ostes samuti odavam, või Works, tasuta saadaval on StarOffice, mille saab laadida internetist või osta odavalt CD-plaadile kirjutatuna.

Üsna levinud on sooduspakkumised, kus lisaks arvutile saab kaasa ka printeri ja skanneri. Osta ka need komplektis, kui on vastav sooduspakkumine ja kui printerile erinõudmisi pole. Kui kasutate dokumentide väljatrükiks ühte arvutit, sobib paari tuhande kroonine tindiprinter, mitme arvuti vahel printerit jagades tuleks valida jõudsam ja kallim. Printeri puhul antakse hinnapakkumises lehe väljatrüki kiirus ja täpsus, mida mõõdetakse punktides tollile (dpi).

Skanner on vajalik siis, kui on vaja kas fotosid või graafikuid paberilt arvutisse saada. Skannerite hinnad algavad mõnest tuhandest kroonist ja lähevad seda kallimaks, mida kvaliteetsemalt pilti nad suudavad skaneerida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing