Venemaal käib äge võitlus vaba meedia nimel

Tõnis Arnover 05. aprill 2001, 00:00

On selgusetu, kas Gazpromi algatusel peetud NTV aktsionäride erakorraline üldkoosolek, mis valis NTV uue direktorite nõukogu ja tegevjuhid, on seaduslik, sest kohus andis selle lubamise ja keelamise kohta kaks vastukäivat otsust. Igatahes sarnaneb konflikt T?ehhi hiljutise ajakirjanike ja neile poliitikute määratud juhtide vahelise vastasseisuga. NTV ajakirjanikele on avaldanud teiste hulgas toetust Jabloko erakond, kes nimetab NTV juhtkonna muutmist ebaseaduslikuks ning pani selle duumas arutusele.

NTV ajakirjanikud valisid omalt poolt uueks peatoimetajaks senise peadirektori Jevgeni Kisseljovi, ehkki aktsionärid olid erakorralisel koosolekul peatoimetajaks nimetanud Kremli-meelse Vesti kontserni juhi Vladimir Kulistikovi. Direktorite nõukogust koos Vladimir Gussinskiga välja arvatud senine NTV peadirektor Jevgeni Kisseljov peab samuti aktsionäride koosoleku otsuseid õigustühiseks.

NTV ajakirjanikud on esinenud ühisavaldusega, kus nad toetavad senist juhtkonda ja süüdistavad Putinit Gazpromi toetamises. Arvatakse, et võitlus, mis käib NTV kui Venemaa tegelikkuse ja eriti T?et?eenia sõja karmi arvustaja ümber, näitab presidendi sallimatust kriitika suhtes. Selle seisukoha pooldajad viitasid ka presidendi teisipäeval parlamendis peetud aastakõnele, kus ta kordagi ei maininud ajakirjandusvabadust.

Venemaa ajakirjandusringkondades on äratanud imestust NTV uueks tegevjuhiks nimetatud isik, kelleks on Venemaal skandaalse kuulsuse omandanud USA kodanik Robert (Boriss) Jordan. 34aastane Jordan esindab USA fondi Capital Group, kellele kuulub 4,5 NTV aktsiatest. Capital Group on kaalukeeleks 49 aktsiate, millest 19 on arestitud, omaniku oligarh Vladimir Gussinski ja 46 aktsiate omaniku Gazpromi vahel.

Jordan saabus Venemaale 90. aastate algul ja omandas nn röövkapitalismi perioodil skandaalse kuulsuse. Ta töötas ?veitsi panga CSFB heaks ja asutas maaklerifirma Renaissance Capital, mis oli seotud paljude konfliktidega, näiteks naftafirma Sidanco 1997. a kõmutekitanud aktsiaemissiooniga. Föderaalne väärtpaberikomisjon tühistas emissiooni ja Jordanile keelduti kaks korda viisat andmast. Eelmisel nädalal algatasid talle kuuluva Sputniku fondi investorid tema vastu New Yorgis kohtuasja. Sputnikule kuulub näiteks Moskva raadiojaam Evropa-Plus.

Praeguses NTV konfliktis püüab Robert Jordan näidata end sõltumatuna, kes tunneb mõlemaid osapooli ja kellel pole finantshuve mängus. Tema sõnades sunnib aga kahtlema üks minevikuseik. 1997. a juhtis ta koos George Sorosiga, kellega ta nüüdseks on tülli läinud, konsortsiumi, mida riigi erastamisagentuur eelistas Gussinskile telekomifirma Svjazinvest aktsiate müümisel. Tollane erastamisagentuuri juht Alfred Kohh, keda on süüdistatud Jordanilt altkäemaksu saamises, juhib praegu Gazprom-Mediat ja nimetati nüüd NTV direktorite nõukogu esimeheks.

Kui Jordanilt küsiti, kas ta ei karda T?ehhi stsenaariumi kordumist, kui ajakirjanikud keeldusid uue poliitikute määratud juhtkonnaga koostööst, siis välistas uus tegevjuht selle võimaluse. Põhjenduseks tõi ta asjaolu, et NTV on erafirma, mille üle 50 aktsionäridest hääletas uue juhtkonna poolt.

NTV on Gussinskile kuuluva Media Mosti üks osa. Asjatundjad väidavad, et NTV kaubamärk on juba 1998. a antud ühele teisele Media Mosti firmale. Juhtivate NTV ajakirjanike lahkumine koos kaubamärgiga muudaks võitluse sisu oluliselt. Samas tuleb arvestada, et Media Mosti võlad ületavad miljard dollarit.

Eile teatas USA televisioonifirma CNN, et NTV suuromanik Vladimir Gussinski on kirjutanud alla eellepingule, mille kohaselt ta tahab müüa suurema osa talle kuuluvaid NTV aktsiaid CNNi asutaja Ted Turneri juhitavale investorite grupile. Ka Robert Jordan on öelnud, et tema eesmärgiks on müüa kolmandik NTV aktsiatest strateegilisele välisinvestorile.

Turneri juhitava investorite grupi liige ärimees George Soros veenis grupiga liituma EBRD, kes on valmis investeerima 20?50 miljonit dollarit. See grupp tahab osta 225 miljoni dollari eest NTV vähemusaktsiapaki, mis annaks otsuste blokeerimise õiguse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing