Lahke sekretär ajab pea sassi

Eha Laanepere 06. aprill 2001, 00:00

Erahaigla Fertilitas psühholoog Anneli Salk kinnitab, et meeskolleegide töötulemused oleksid kindlasti kesisemad, kui sihvaka neiu asemel oleks paks ja torisev salkus juustega memm. Mehi on ajast aega lummanud madalamal positsioonil naised, kes neile imetledes alt üles vaatavad, nende juttu ammulisui kuulavad ja nende teadmisi hinnata mõistavad. Meestele meeldib aupaistes särada vähemalt samapalju, kui kassidele päikese käes peesitada. Naisülemus, kes meesterahva teadmistes lünki ja tegutsemises vigu märkab, pole pooltki nii hinnatud seltsiline.

?Ühelt poolt on tore, kui mees viskab ilusale naisele silma. See näitab, et mees on terve ja elurõõmus,? arutleb Salk. ?Teisest küljest võivad töökaaslaste vahelised armusuhted hakata segama töötegemist.?

Kui kaugele lasta areneda oma suhtel meeldiva sekretäri või mõne teise naiskolleegiga, sõltub soovidest ja südametunnistusest. Palju sõltub ka õrnema soo esindajast ? kas ta võtab väljakutse vastu ja kui pingule laseb ta kummi tõmmata selles kassi-hiire mängus. Pole võimalik, et üks on nagu tsementpost ja teine muudkui armub ja armub. Kui temake hakkab tööle tulema aiva uutes riietes ja värske soenguga, kui pilgud haakuvad ja ühistel jututeemadel pole äärt ega otsa, on selge, et vastastikune huvi on olemas. Ja kuigi selliselt pinnalt kipuvad tekkima klat?ijutud, nagu ajaks ülemus sekretäri taga või nagu sekretär provotseeriks ülemust oma dekolteega, pole asi sugugi ainult ühepoolne.

Psühholoog Anneli Salga arvates võiks mehed tinglikult jagada kahte kategooriasse. Konservatiivid ei luba endale autoriteedi hoidmise huvides tööl mitte ühtki isiklikumat laadi suhet. Liberaalid endale seda piirangut kehtestanud ei ole ja flirdivad naistöökaaslastega mõnuga.

Kuid ka nende hulgas, kes põhimõtteliselt tööl isiklikke suhteid ei arenda, leidub küllaltki palju lõbusatujulisi ja lobisemishimulisi selle, kes teevad nalja ja kutsuvad lõunale. Kuid sinnapaika kontaktid vastassugupoolega enamasti ka jäävad. ?See on meeste seas levinud viis oma tööalaseid pingeid maandada,? teab Salk. Tühipaljast lõõpimist ja villaseviskamist võivad õrnema hingega naistöökaaslased ahistamiseks pidada. Üks sekretär on pihtinud, et tundis end alandatuna, kui ülemus naljatas: ?Niikaua ei lase sind keegi lahti, kuni diivan minu kabinetis veel alles on!? Teine sekretär kaebas, et niipea, kui talle mõni võõras mees isiklikes asjus tööle helistas, pidi ta oma ülemuse aru andma, kes ja miks.

Ja isegi paberitega külgelööjatel tuleb kusagil piir ette, millest naljalt üle ei astuta. ?Nii mõnigi seelikuküti mainega mees kurameerib toatäie naistega, aga tõsisemaid suhteid laseb tekkida ainult ühega, kes on tõeliselt tema maitse järgi,? leiab Salk.

Paraku kehtivad ametiasutuses kirjutamata moraalinormid. Kui suure ettevõte juht käib lõunal sekretäriga, siis ei mõju see hästi firma siseõhkkonnale. Kui ootamatu külaline leiab sekretärineiu istumas riigiametniku või suurettevõtte juhi põlvel, kahjustab see firma mainet. Lähedased suhted ühemehefirma töötajate vahel pole nii häirivad.

Pole midagi teha, aga armusuhted tekitavad tagarääkimist ja paksu verd. Ühe asutuse asedirektoril oli noor arukas sekretär, kellega tal oli armusuhe. Probleem tekkis asedirektoril aga tegevdirektoriga, kes pidi hakkama üksi lõunal käima, tundis end ?ilma jäetuna? ja hakkas vimma vedama. See tekitas paku pahandust, meeste sõprus oli rikutud, neiu oli sunnitud töökohta vahetama

Tihti tekib probleem siis, kui ülemuse soosikut edutatakse. Seni asjasse sallivalt suhtunud töökaaslased, kellest nii mõnigi võis ise kõrgemat kohta ihaldada, võivad lahti lasta vägagi õelaid kuulujutte.

Ka meelolu on kergem töisena hoida ja vajadusel ebameeldivaid otsuseid vastu võtta, kui töötajate vahel pole tiivaripsutamist. ?Kui armusuhe hakkab tööd segama ja äri kannatab, siis on liiale mindud,? leiab Salk. Eesti on üldse nii väike, et tihti sekretäre vahetav või kiiresti intiimseks muutuv ettevõttejuht satub varem või hiljem avaliku arvamuse hammaste vahele.

Kõrvaltvaatajatele hakkab silma ka see, kui kerge on noorel sekretärineiul keskeas meesjuhti ümber sõrme keerata ja talle oma nõudmisi dikteerima hakata. Nii võttis üks ülemus tööasjus reisides alati kaasa sekretäri. Sekretärile, kellega on väga isiklik suhe loodud, on raske keelata lõuna ajal juuksuris käimist ja keelduda talle uue kleidi ostmisest. Kui palju meesülemus sedasorti nõudmisi välja kannab, on tema enda otsustada.

?Arukas mees, kes tahab käia erinevate naistega, ei tee seda oma sekretäriga ja tööajal. Ilusaid naisi on ju ka väljaspool töökohta, kellega annab korraldada nii romantilisi veiniõhtuid kui ka päikeseloojangu vaatamist,? märgib Salk. Pealegi on endistest armukestest töökaaslastel kehv olla siis, kui suhted lähvad vussi ja roosade prillide asemele tulevad mustad ? sellest hoolimata tuleb iga päev tööl edasi käia, üksteist näha ja pidevalt suhelda.

Aga kui ikkagi armastus tööpostil peale tuleb, pole ka midagi halba. On loomulik, et inimesed tööl leiavad teineteist ja armuvad. ?Pole nii, et tööl oleme kesksoost ja pärast viit mees ja naine,? tõdeb psühholoog. Tunded, teadagi, reeglitele ei allu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing