Pärnu maavanem sidus ennast kuritegudega

Sulev Oll 06. aprill 2001, 00:00

Pärnu maavanema Toomas Kivimägi võimalik tegutsemine oma vennapoja huvides ja selle avalikustamine ajalehes Pärnu Postimees põhjustasid tõsiasja, et politseiameti personaliosakonna politseikontrolli talitus algatas eile distsiplinaarjuurdluse asjaolude kontrollimiseks.

Kahtlusi Pärnu maavanema sekkumise kohta politsei töösse põhjustas fakt, et mõni aeg pärast oma vennapoja Tanel Kivimägi vahistamist helistas maavanem Toomas Kivimägi siis esimest kuud ametis olnud Pärnu politseiprefektile Peeter Moorale, rääkides muu hulgas oma vennapoja vahistamisest.

Helistamise fakti kinnitas ka Kivimägi ise, öeldes, et on lihtsalt sellise reageeriva loomuga. ?Samas ei kahetse ma helistamist, pole midagi valesti teinud,? kinnitas maavanem. Ka väitis Kivimägi, et polnud helistamise ajal veel seisukohal, et vahistamine oli alusetu.

Kuigi Toomas Kivimägi eitas prefekti mõjutamist eelmisel teisipäeval, alustas Peeter Moora pärast maavanema telefonikõnet tegevust, mis viis Tanel Kivimägi vabastamisele vahi alt samal õhtul kell 11. Enne vabastamist toimunud ülekuulamise juures viibis ka advokaat Heldur Otti büroost Järve, Otti ja Laretei, kes on asjaomaste kinnitusel ka maavanemat nõustanud.

Unustades oma ametiseisundi, asus maavanem Kivimägi ka ise ajalehe kaudu hindama vennapoja vahistamise võimalikke aluseid, süüdistades uurija Marko Maidlast totaalvales ja vassimistes. ?Kinnipidamiseks puudus igasugune sisuline alus,? kirjutas Kivimägi.

Vastupidise hinnangu andis ta aga prefekti tegevusele ja otsusele Tanel Kivimägi vabastada. ?...ta tegi väga õige otsuse, päästmaks veidigi antud kaasusega politseile tõsist kahju tekitanud reputatsiooni ja kohtuvaidlusi,? seisab maavanema kommentaaris.

Uurija Marko Maidlas ja mitmed tema kolleegid on teisel seisukohal, nimelt et kümnete autovelgede, rehvide ja ilukilpide vargusega seostatava Tanel Kivimägi vabastamine oli siiski Toomas Kivimägi soov, kellele kuuluvalt kinnistult Sindis Pikk tänav 3 varastatud asjad väidetavalt leiti.

?Olen veendunud, et distsiplinaarjuurdlus kinnitab minu tegevuse õiguspärasust,? kinnitas Marko Maidlas.

Juurdluse tähtaeg saab ümber aga alles aprilli lõpus, veelgi hiljem lõpeb eile alanud politseiameti distsiplinaarjuurdlus Pärnu politseiprefektuuris aset leidnud juhtumi suhtes.

Maidlase sõnul on Pärnu prokuratuur kõnesoleva asjaga seotud materjalid üle vaadanud ja need korras olevaks tunnistanud. Hinnangut juhtunu asjaoludele ja prefekti tegevuse õiguspärasusele prokuratuur andma ei soostunud.

?Kas ja millised olid asjaolud, mis tingisid uurija otsuse muutmise ning prefekti poolt distsiplinaarjuurdluse algatamise, selguvad juurdluse käigus,? kinnitati Pärnu prokuratuurist. ?Seega on praegu ennatlik anda lõplikku hinnangut, kas Tanel Kivimägi kinnipidamine oli seaduslik või mitte.?

Ühtlasi kinnitati prokuratuurist, et maavanem ei ole prokuratuuriga ühendust võtnud.

Oma kommentaari varastatud esemete leidmisele perekond Kivimägi kasutada olevast kõrvalhoonest Sindis ja Tanel Kivimägi kiirele vabastamisele ei soostunud andma ka Tanel Kivimägi kaitsja advokaat Heldur Otti. Ka ei soovinud selgitusi anda Tanel Kivimägi ise.

Küll kinnitas üks kuritegude ohvritest Vaido Absalon, et tundis Sindist leitud kraami hulgast ära tema vennale kuulunud auto osad.

Pärnu eelmise prefekti Jaan Rubini sõnutsi pole ta Toomas Kivimägi niisuguse käitumisega varem kokku puutunud. ?Meie suhted olid igati normaalsed,? nentis praegu Raplamaal töötav Rubin.

Ka ei mäletanud ta, et Tanel Kivimägi politseile millegagi silma oleks jäänud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:21
Otsi:

Ava täpsem otsing