Vene ärimees vallutab Pentagoni

Virkko Lepassalu 06. aprill 2001, 00:00

Paldiski linnapea kohusetäitja Kaupo Kallas ütles, et osa Pentagoni sõjaväelinnakust on vastavalt volikogu otsusele mullu detsembris 720 000 krooni eest müüdud puidufirmale TKE Grupp. Selle juhataja on naftaärimehena tuntud Nikolai Jugantsov.

Kui Jugantsov oli veel tegev naftaäris, ütles ta, et paremat sadamat kui Paldiski pole suurte tankerite jaoks kusagil. Ei Ust-Luuga, Patareinaja ega Primorsk jõua ligilähedalegi. Tänaseks on Jugantsov leidnud, et puidutöötlemine on Paldiskis tulusam.

?Anname intervjuu siis, kui esimesed probleemid on lahendatud ning kõik vormistatud,? keeldus TKE Grupi nõukogu liige Valeri Tsernõsev jutuajamisest.

TKE Grupp on Pentagoni taha rajanud kaasaegse tootmishoone, kuhu viib raudteeharu. Sõjaväelinnaku ümberehitamiseni ei ole firma veel jõudnud. Paljud erusõjaväelased, kes teenisid enne Pentagonis Nõukogude Liitu, kaitsevad sealsamas valvuritena nüüd kapitalismi.

Enne TKE Gruppi on Pentagoni vastu huvi tundnud peamiselt avantüristid, näiteks investorid, kes soovisid sinna rajada tselluloositehase. 1997. a oli kõneks seal ?veitsi ja Itaalia investorite abil Euroloto telejaama avamine. Ainus arvestatav konkurent TKE Grupile Pentagoni vallutamisel oli Paldiski endise linnapea Mati Kadaku andmetel Eesti suurimaid alkoholitootjaid Onistar eesotsas selle omaniku Igor Savenkoviga. Kuid volikogu tühistas 1999. aastal oma otsuse müüa Pentagonist üks maja Onistarile ning lepingute allakirjutamiseni ei jõutud.

Paldiski linnavalitsuse ametnike väitel on kunagise allveelaevnike õppekeskuse maa-ala suurus 18 hektarit. Sellel asub 36 sissepekstud akendega hoonet, mis on seest tühjaks varastatud. Kaupo Kallas ütles, et kõik need, välja arvatud peahoone, on antud linna haldusesse. Peahoone kuulub seni veel kaitseministeeriumile. Linnal pole raha, et hooneid korda teha. Teine võimalus müügi asemel oleks need lammutada, kuid ka see kujuneb kulukaks ja nii on Pentagon lihtsam tükkhaaval maha müüa.

Viis aastat tagasi üritas Jugantsov koos firmaga Amadur Silmetit erastada ning pooldas Sillamäele naftaterminali rajamist. Ta kuulub ka venekeelset ajakirjandust väljaandva ASi Rukon nõukogusse. Jugantsov on end ajakirjanduse andmetel esitlenud ka kui Venemaa nafta- ja gaasitöösturite liidu esindaja Eestis. Ta on teinud tihedat koostööd lennukompanii ELK juhina tuntud Aleksandr Beloussoviga ning Vene ettevõtjate liiduga ESORE.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing