Villis viib vanade eestlaste juurde

Kaido Einama 06. aprill 2001, 00:00

Klassikalise kauboi väljanägemisega (teksad, kaabu, porisaapad) Riho Kerde juhatab meid Penijõe värskeltremonditud mõisa lähedale kahe villise juurde. Seal ootab ka teine reisijuht Riho Mägist, keda laigulise kostüümi, musta bareti ja pussnoa järgi vööl võib pidada elukutseliseks sõjaväelaseks. Kuid enne mudaseks kiskuvatele metsaradadele minekut tehakse meid tuttavaks ka Matsalu kaitseala keskusega.

Eurovälimusega Penijõe mõisas on kõik linnuvaatlusandmed korralikult riiulites rivis. Kohe-kohe on ka Penijõele saabumas linnuvaatlejaid üle maailma, et Euroopa ühes huvitavaimas linnurändepiirkonnas tiivulisi jälgima hakata. Loodushariduse spetsialist Merje Pikk viib meid läbi maja erinevate ruumide pööningule, kus räägib, kuidas soojus majasse jõuab. Soojuspump kasutab ära maasse kogunenud soojust ja hoiab nii kokku Ida-Virumaal põlevkivist toodetavat elektrienergiat 2?3 korda. Loodusteadlane Aleksei Lotman aga näitab külalistele slaide lindudest, keda tullakse aprillist igast maailma nurgast loendama ja vaatlema. Ta näitab pilte ka uutest traktoritest. Matsalu maksab põllumeestele peale, et nad luhtasid niidaksid ja loomi rannal karjataksid. ?Oleme piirkonna suurim põllumajandusinvestor,? ütleb Lotman. Kõik ikka sellepärast, et lindudel oleks, kus olla.

Matsalu laidude suurimad asulad kuuluvad kormoranidele. ?Siin küll elada ei tahaks, nagu linnas!? näitab Lotman tihedalt linnupesi täis laiusaart, kus on vaid lendamise, mitte astumiseruumi.

Linnarahvale tuttavam lind luik aga on loodusteadlase arvates tige ja agressiivne. Isegi rebase peletab laiult minema, kui vaja.

Villistesse istume keskpäeval teadmisega, et lähedalasuvad puisniidud on pea sama rikkalikud kui maailma liigirikkaimateks peetavad vihmametsad. Kauboi Riho õpetab villiserahvale selgeks maasturi kolm edasi- ja ühe tagurpidikäigu ning siis pressime gaasipedaali, suunaks neljateistkümne meetri kõrgune Kloostri linnuvaatlustorn.

?Sel aastal suurt üleujutust ei tulegi,? tõdeb Lotman väikest veeniret nimega Kasari vaadates ja paneb süü inimesele. ?Eks see on inimtegevuse süü, põletame liiga palju fossiilseid kütuseid.? Eemal siiski valendavad üksikud luhad vee all.

Vaatlustornist pole vihmase ilmaga veel linde suurt näha. Vaid üksik auto venib silmapiiril porist külavaheteed pidi.

Varsti näeb kogu Eesti raudtee selline välja, tõdevad villistega võssa põrutajad, kui jõuavad endise Rapla?Virtsu raudtee tammile. Kohati on raudtee vaid aimatav tunnel puuokste all. Tammilt pöörame Kurese külla, kus viimati elasid inimesed enne nõukogude võimu. Kiviaiad ja lugematul hulgal paekivihoonete varemeid tühjakstehtud külas, kust kogu rahvas küüditati, on nüüd ligipääsetav vaid vanade villistega.

?Siit on mindud nii, et moos on jäänud ka keldrisse,? ütleb villiseinstruktor Riho Mägist, näidates suurejoonelise paekivikeldri avaust. Keegi sisse kontrollima minna ei tihka. Keset Pompeid meenutavat asulat asub onn kolme magamiskohaga, meenutades kohalike Voitkade elamisaset.

Sajandeid eksisteerinud küla on tühjendatud tihti ? vanad eestlased põgenesid sealt sakslaste eest Soontagana maalinna, siis sai külarahva kätte katk ja viimati nõukogude võim.

Lõpututes kevadistes mudamülgastes ukerdades saab villisesafaril igaüks rooli istuda. Lääne autodega harjunul nõuab villise käigukangi ja rooliga opereerimine harjumatult suurt musklijõudu. Vene sõjaväelt saadud maasturid on pärit kuuekümnendatest, kuid endiselt täitsa sõidukorras ja maastikul veel väga mugavad. Lisaks saame matka jooksul vahetada ka rabedaks muutunud rattakummi ja korra autot lumest välja lükata. Ekstreemsust lisavad ka poripilves üles ütlevad kojamehed. Mehine mudas müttamine kulmineerub mõni kilomeeter enne Lihula bensiinijaama kütuse otsalõppemisega. Teise villise jõul jõuavad kaks autot siiski asulani, kus tanklas ilutseb silt ?ei tööta?. Seega annab retk kokku tõelise ekspeditsioonielamuse. Cornet Group pakub välja veel kümmekond erinevat marsruuti, kus ennast proovile panna. Suvel saab Lone Stari nimelisest kauboirant?ost startida juba viie maasturiga ja päev lõpeb saunas, kus võib kohata ka linnuvaatlejaid maailma erinevaist paigust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing