Popp ja noortepärane

Viktoria Korpan 09. aprill 2001, 00:00

?Mina saadan päevas umbes viis SMSi, aga on ka selliseid päevi olnud, kui saatsin 40 sõnumit,? räägin sidefirma Tele2 internetitoodete juht Toomas Talts. ?Suhtlen sõpradega niiviisi, see on mugavam, sest vastad siis, kui tahad, ei pea häält kuulama ja on odavam.?

Eesti Langevarjuklubis, mille liige Talts on, kasutatakse SMSi klubiliikmete teavitamiseks üritustest.

?Meil on tehtud SMSi-list. Kui saadad SMSiga teatud e-aadressile sõnumi, jõuab see kõigi klubi langevarjurite mobiilidesse ja see maksab ainult 3 krooni. Selleks et sada inimest läbi helistada ja infot edastada, kuluks muidu palju aega,? toob Talts lühisõnumi kasutamise ühe eelise.

Firma Mobile Lifestream andmeil saadab Soome keskmine mobiilsideklient kuni 40 SMSi kuus, teismelised mobiilikasutajad saadavad kogunisti 100 lühisõnumit kuus.

?Soome on ekstreemne näide. Aga ka meil, kui on oluline sündmus, näiteks jõulud või sõbrapäev, suureneb SMSide saatmine järsult ja paari päevaga saadetakse samapalju sõnumeid kui ühe kuu jooksul tavaliselt,? ütleb Q GSMi suhtekorralduse juht Jaana Aduson. SMS-lühisõnumite saatmine on Adusoni sõnul viimase kuue kuu jooksul viiekordistunud.

?Lühisõnumite saatmine kasvab kogu maailmas, mullu vahetati maailma mobiilsideoperaatorite võrkudes ligi seitse miljardit lühisõnumit kuus,? nendib ta. Viimase 18 kuu jooksul suurenes lühisõnumite saatmine Norras 1000 protsendi võrra, Itaalias oli SMSide arvu kasv viimase seitsme kuuga 700 protsenti.

EMT võrgus on SMSide saatmine aasta jooksul kolm korda kasvanud. ?Mõneti üllatuslik kasv on tingitud mitmest SMSi saatmist edendavast kampaaniast, näiteks lühisõnumimäng, mille auhinnaks oli reis Londonisse,? selgitab EMT infojuht Kaja Pino. ?EMT SMSi kasutamise suurenemises on oluline osa ka sellel, et kõnekaart Simpel hakkas võimaldama lühisõnumite saatmist. Kõnekaart on eelkõige noortetoode ning ka lühisõnumite saatmine on populaarne just noorte seas.?

Kaja Pino ja Radiolinja Eesti suhtekorraldaja Helena Lõhmuse sõnul aitab SMSi edendada ka lühisõnumipõhine infoteenus, kus sõltuvalt märksõnast saab vastusena infot horoskoobist aktsiahindadeni.

?Väga palju tellitakse naljade ja horoskoopidega SMSe,? ütleb Lõhmus. ?Meie klientidest on umbes viiendik selliseid, kes ise lühisõnumeid ei saada.? Kuus saadab üks RLE klient keskmiselt viis lühisõnumit.

EMT klientidest kasutab SMSi-teenust 72 protsenti.

Mobile Lifestreami andmeil moodustab tekstisõnumite saatmine kuni 20 protsenti mõne mobiilsideoperaatori käibest. Eesti mobiilioperaatorid ei soovi aga avalikustada, kui suurt tulu nad lühisõnumitest saavad. Pealegi on võimalik Eesti internetiportaalide kaudu tasuta SMSe saata.

Tele2-le kuuluvas portaalis everyday.com saab saata kuni kümme tasuta SMSi päevas. ?Ei saa öelda, et me sööme operaatorite turuosa välja, SMSi saamine tekitab vajadust saata sõnum vastu, seega pigem kasvatame turgu koos operaatoritega,? ütleb Tele2 e-kommertsi juht Andres Jõesaar.

Kuni 15 tasuta SMSi saab päevas saata ka EMT mobiilportaalist airport.ee.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing