Tabatud kehva kütuse müüjad leiavad õigustusi

Sulev Oll 09. aprill 2001, 00:00

Üks kütusejuttude liike on ?ma olen väike jaemüüja ja ei saa kütust kontrollida?, mida tänavu trahvitud firmadest esindavad OÜ Ara Vedelkütus Viljandimaalt ja OÜ Kihelkonna Kütus Pärnumaalt.

Viljandimaal Karksis kütust müüva OÜ Ara Vedelkütus omaniku Endel Kanguri sõnul pole tal kuni 31. jaanuarini, mil tarbijakaitse talvise diislikütuse proovi võttis ja kütuse kolme näitaja poolest nõuetele mittevastavaks tunnistas, kütuse kvaliteediga probleeme olnud. ?Ostan kütust Eksar-Transoilist ja nad pole mind veel kunagi petnud,? kinnitas Kangur.

Kanguri sõnul pole tema kui väike jaemüüja kütuse kehvas kvaliteedis süüdi. ?Ma ei sega ju labidaga väävlit hulka,? rääkis ta. ?Tarbijakaitse aga muudkui korrutas, et sina oled süüdi ja sina oled süüdi.?

Makstud trahvide ja kütuseprooviga seotud kulude kogusummana tuli üht tanklat omaval OÜ-l Ara Vedelkütus välja anda peaaegu 10 000 krooni.

Kvaliteedinõuetele mittevastava kütuse eest 6000kroonise trahvi saanud OÜ Kihelkonna Kütus müügijuhi Valdis Pod?uksi sõnul usaldasid nad hulgimüügifirma ASi Flexar kütusega kaasa antud sertifikaati. ?Oleme Flexariga, kes meile ka selle trahvi toonud kütuse müüs, muidu heades suhetes ja ostame endiselt neilt,? rääkis ta. ?Ise me analüüsi teha lasta ei jaksa, müüme nii vähe kütust.?

Riigi tarbijakaitseameti asedirektori Marje Koka hinnangul on väiketanklaomanike mure inimlikult mõistetav, kuid tarbija tahab nõutud kvaliteediga kütust. ?Müüja peab vastutama selle eest, mis püstolist paaki läheb,? väitis Kokk.

Teine kütusejuttude liik on teemal ?mul oli väga väike viga?. Seda esindavad tänavu trahvitutest AS Anna Kütus ja AS Mäo Taba.

?Kinnitan, et tegemist polnud solgiga,? ütles ASi Anna Kütus juhataja Raivo Schilf 0,4 punkti võrra ettenähtust väiksemat oktaaniarvu kommenteerides. ?Selline väike vahe ei tohiks isegi kütusekulu suurendada.?

Schilf väitis, et kütus ostetakse alati kindlalt müüjalt, Markoililt, ja kindla partneri hoidmise soovi tõttu on loobutud isegi odavamatest pakkumistest. Paraku trahviti ASi Anna Kütus 10 000 krooniga.

Väikest viga väideti ka Favora kaubamärki kasutavast ASist Mäo Taba. Vihasena toru hargile visanud mees kinnitas, et normi ja tegeliku tulemuse vahe oli vaid 0,2. Kellelt AS Mäo Taba kütust ostab ja kui suur oli trahvisumma, keelduti ütlemast.

Kolmas kütusejuttude liik on ?kõikvõimalikud eksitused?.

Nn pooleksitusteks võib lugeda Suurupi Invest OÜ juhtumi. Tarbijakaitselt diislikütuste kvaliteedinõuete rikkumise eest 3000 krooni trahvi saanud Suurupi Invest OÜ juhataja Arno Hirtentreu kinnitusel langes kütuse hägustumispunkti näitaja allapoole normi seetõttu, et 20kuupmeetrisesse mahutisse, kus oli 7 tonni suvist diislikütust, valati juurde samapalju talvist.

?Nii juhtuski, et normikohase 16 kraadi asemel oli hägustumispunkt vaid miinus 11 kraadi,? selgitas Hirtentreu. ?Samas esitasime talvise kütuse sertifikaadi, sest see tuli viimasena.? Põhjuseks, miks suvisele kütusele talvist lisati, nimetas firma juhataja vaid ühe mahuti olemasolu ja seda, et tänavuse talve eripära tõttu algas talvise kütuse tarnimine hulgimüüjate poolt hiljem.

Täiseksituseks võib lugeda ASi Olerex ja Hydro Texaco Eesti ASi juhtumid. 31. jaanuaril ASi Olerex Pärnus asuvast tanklast võetud talvediislikütuse kvaliteedinõuetele mittevastavuse põhjus oli eksitus sertifikaadiga, öeldi tanklast. ?Oilikenist tulnud kütus oli talvekütuse sertifikaadiga, aga tegelikult suvine.?

Kütusefirmaga Oiliken ühel aadressil asuv OÜ Dio Oil on viga ka ise tunnistanud, väites klientidele-koostööpartneritele saadetud kirjas, et ?projekti arendamise käigus on tekkinud diislikütuse kasutajatel üksikuid ebameeldivusi mõne partii vääristamisel ebaõigete algandmete tõttu.? Eksimused Dioga kajastusid põhiliselt autode kütusefiltrite ummistumises, kütus ei talunud rohkem kui 18 miinuskraadi.

Tõsiasi, et Hydro Texaco Eesti ASi tanklas Tallinnas Sõle tänaval müüdi 8. veebruaril madalama oktaanarvuga kütust, tulenes Hydro Texaco tegevjuhi Andres Kivistiku sõnul sellest, et kütuse mahutitesse valamisega eksiti.

?Samasse tanklasse toodi samal päeval sama kogus bensiini 95 ja 98, need aga sattusid vastastikku valedesse mahutitesse,? rääkis Kivistik. Tema sõnul lahendati asi kohe, pumbates kütuse mahutitest välja. Ka inimesele, kes eksituse tulemuste kohta pretensiooni esitas, on kahju korvatud.

Kui suur oli firmale määratud trahv, ei soovinud Kivistik öelda. Samuti ei soovinud ta kommenteerida fakti, et Hydro Texaco tanklaid on tänavu kolme kuuga kontrollitud kolmel korral, samal ajal kui otseste konkurentide tanklad pole tarbijakaitse külastanud.

Tarbijakaitseameti asedirektori Marje Koka sõnul on nende kontrollkäigud kaht liiki, plaanilised ja tarbijakaitsele tulnud signaalidele tuginevad. ?Kedagi sihilikult jälitama pole me hakanud,? kinnitas ta.

Tänavu kolme kuuga on tarbijakaitseamet vedelkütuse kvaliteediproove võtnud 25 Eesti tanklast, nõuete eiramisi on seni leitud seitse. Eelmisel aastal tuvastas tarbijakaitse 49 kütuse kvaliteedinõuete vastu eksimist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing