Kalifornia elekrikriisi lahendamine viibib kuberneri tõttu, esimene pankrot käes

09. aprill 2001, 12:27

Kalifornia suurim elektrigavarustaja sai tugeva kriitika osaliseks Kalifornia kuberneri Gray Davis?i käest pärast firma palvet kuulutada end pankrotis olevaks saamaks kaitset kreeditoride eest.

Pacific Gas Electric Company <GR#US.PCG>, mis on PG E tütarfirma, aktsiad on sel aastal kukkunud enam kui 50%. Aktsiatega kauplemine peatati reedel enne teadaannet. Reedel langes firma aktsia 37% 7,20 dollarile.

Kuberner Mr Davis süüdistab firmat, 'mida ei ajatud pankrotti, vaid kes palusid ise pankrotikaitset oma strateegilise eelise saavutamiseks ? mitte Kalifornia inimeste parimates huvides.'

Osariigi number 2. elektrivarustaja Edison International <GR#US.EIX> kukkus 35% 8,25 dollarile.

Davis teatas reedel, et ta jätkab hädaläbirääkimisi Edison International üksuse Southern California Edisoniga vältimaks pankrotti.

Pankroti algatamine paragrahv 11 alusel järgnes erakorralisele osariigi kuberneri Gray Davis sõnavõtule neljapäeva öösel, kus ta teadvustas esmakordselt vajadusest tõsta tarbijatele elektrihinda enam kui 40% võrra. Mr Davis tunnistas ka esmakordselt, et Kalifornia on kriisis.

Firma päästmiseks jäi kuberneri reaktsioon liiga hiljaks. Kriis on kestnud peaaegu terve aasta ? esimene kohalik elektritajäämine oli mullu suvel San Francisco Bay piirkonnas.

Mõlemad firmad on olnud pankroti äärel juba jaanuari, kui firmade võlad küündisid 13 mld dollarini (226 mld krooni), nende krediitireiting alandati rämpsvõlakirjade staatusesse pea kõigi juhtivate reitinguagentuuride poolt.

Üks kriisi põhjusi on kehv elektrituru dereguleerimise seadus 1996 aastast, mis määras tarbijatele müüdava elektrihinna lae kuid jättis jaehinnad vabalt kõikuma. Maagaasipuudus ja tootmisvõimsuse puudujäägid aitasid suruda mullu elektri turuhindu 100-kordseks.

Kalifornia Ülikooli uurimus, mis avaldati sel nädalal näitab osariigi valitsuse saamatust kriisi lahendada, eeldades, et kriis oleks olnud eelmisel suvel lihtsasti välditav, kui vigane elektrituru deregulatsiooni seadusandlus oleks parandatud. Süüdistades elektritootjaid ja teostades elektriturul interventsioone andis kuberner Davis vale signaali, mis võib mõjutada erasektori investeeringuid Kaliforniasse.

Financial Timesi põhjal

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing