Euroopa Keskpank intressikärpe surve all

Kaja Koovit 11. aprill 2001, 00:00

Finantsportaali FTmarketwatch andmetel usub analüütikute konsensus, et Euroopa Keskpanga täna koosolekule kogunev nõukogu otsustab repomäära langetada 25 baaspunkti võrra 4, 5 protsendini.

Finantsportaal CNNfn kirjutas eile, et analüütikud ootavad Euroopa Keskpangalt täna intressimäärade kärpimist isegi 75 baaspunkti võrra, hoiatades, et see ei pruugi olla piisav majanduskasvu kiirendamiseks.

?Majandusindikaatoritele tuginedes oleks intressilangetamise trend igati õigustatud,? lausus BNP Paribasi ökonomist Ken Wattret. Wattret lisas, et juhul kui intresse kärbitakse, ei ole see Euroopa Keskpanga jaoks veel probleemi lahendus. ?Teine poolaasta tuleb raske,? lisas Wattret. Ka FTMarketwatchi hinnangul kaheldakse veel vähemalt paar nädalat pärast intressilangetamise otsust selle piisavas mõjus USA majanduskasvu aeglustumise mõjude tõrjumisel.

Hansapanga intressitoodete kauplemise osakonna juhataja Allan Marnot sõnas, et rohkem kui 50baaspunktilist intressialandamist Euroopa Keskpangalt ei oodata.

Marnoti hinnangu kohaselt langetab keskpank intresse 25 baaspunkti. ?Euroopa Keskpank on näidanud enda kindlat seisukohta ja erinevalt Fedist (USA keskpank) ei kipu pedaale tallama ja rooli keerama,? ütles Marnot.

Wim Duisenbergi juhitav Euroopa Keskpank on tänavu maailma juhtivatest keskpankadest ainsana intressimäärad muutmata jätnud, põhjendades seda jätkuva inflatsioonisurvega.

Ühendriikide Föderaalreserv on sel aastal intresse alandanud juba kolm korda, Jaapani Keskpanga möödunudkuise otsuse järgi on sealsed intressid majanduse tagasimineku vältimiseks nullilähedased.

Viimasel kuul on aga ka keskpank Euroopa majanduse edasise käekäigu pärast muret avaldanud ning näib, et üldise majandusolukorra halvenemise võimalus kaalub inflatsiooniohu üles.

Üha enam hakkab aga kõlama signaale, et konservatiivse poliitika ajamisega on keskpank liigselt viivitanud ja Euroopa majandust ei suuda aeglustumisest ka enam intressikärbetega päästa.

Euroopa Keskpangalt oodati 25 baaspunkti suurust intressikärbet juba eelmisel kogunemisel märtsi lõpus, kuid asjatult.

Saksamaa kuus juhtivat majandusinstituuti avaldasid uudisteagentuuri Bloomberg andmetel raporti, mille kohaselt riigi majanduskasv aeglustub, ületades sel ja järgmisel aastal vaid veidi 2 protsendi piiri. Aeglustumise põhjustab USA majanduskasvu aeglustumisest tingitud Saksa kaupade ekspordinõudluse vähenemine. Saksamaa tänavuseks majanduskasvuks ootavad eksperdid 2,1 protsenti varem prognoositud 2,7 protsendi asemel. Järgmisel aastal olukorra märgatavat paranemist ei oodata ja riigi majanduskasvuks peaks kujunema 2,2 protsenti, teatasid instituudid oma raportis.

Eurotsooni suurima riigi Saksamaa majandus vajakski kõige pakilisemalt intresside alandamist ning riigi majandusinstituutide raport peaks lisama kaalu Euroopa Keskpanga intressilangetamist toetavatele argumentidele. Raporti kohaselt oleks igati õigustatud, kui Euroopa Keskpank langetaks intresse 50 baaspunkti võrra 4,25 protsendini.

FTMarketwatch kirjutas, et Euroopa Keskpanga kauaoodatud intressialandamine võiks sel nädalal aktsiahindu veidi kergitada.

Allan Marnoti sõnul ei ole tehnoloogiasektori aktsiatel intressilangetamisest tuge loota, sest nende ettevõtete rahastamine on juba vähemalt 25 baaspunkti võrra kalimaks muutunud. ?Tehnoloogiasektorit ei suuda Euroopa Keskpank aidata,? lausus Marnot. ?Oma 25?50 baaspunktiga ei suuda keskpank võidelda tehnoloogiasektori ettevõtete krediidikõlbulikkuse languse vastu,? ütles ta.

Marnoti sõnul toetab intressilangetamine eelkõige finantssektorit ja vana majanduse ettevõtteid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing