Madalaima intressi saab hüpoteeklaenule

Triin Messimas 11. aprill 2001, 00:00

Laenu igakuise tagasimakse suurus sõltub laenu tagasimaksmise graafiku tüübist. Laen kas tagastatakse annuiteetgraafiku alusel või muu lepingus sätestatud graafiku järgi. Laene väljastatakse kas fikseeritud intressimääraga või ujuva intressimääraga.

Fikseeritud intressiga väljastatakse Ühispangas lühemaajalisi eraisikulaene ? fikseeritud intress on arvelduslaenul ja kuni kuue aasta pikkuse tähtajaga soovilaenul. Arvelduslaenu ja soovilaenu intressimäärad on üheselt kindlaks määratud laenude standardtingimustega ? laenutingimustes näidatud intressimäärale ei lisandu nn riskitasu, mis on iga kliendi ning laenuprojekti puhul erinev.

Eluasemelaenude intressimäär on seotud kuue kuu Euriboriga, millele lisandub laenulepingu sõlmimisel kindlaks määratud ja edaspidi muutumatuks jääv marginaal. Laenulepingujärgne intressimäär muutub laenusaaja jaoks iga kuue kuu möödudes Euribori määra muutuse ulatuses ? iga poolaasta järel võetakse laenuintressi arvestamisel aluseks momendil kehtiv kuue kuu Euribori määr ja vastavalt sellele arvutatakse ümber ning teatatakse kliendile uus intressimäär ning uus laenu kuumakse suurus. Ühispank ei paku, erandid välja arvatud, eluasemelaenude puhul kliendile võimalust valida ujuva ja fikseeritud intressimäära vahel (selline praktika on nt Hansapangas). Ujuva intressi kasutamisega on pank paremini kaitstud intressiriski vastu ja seetõttu on need laenud odavamad fikseeritud intressiga laenudest.

Eluasemelaenude puhul võib baasintressile lisanduda kuni paariprotsendiline riskitasu, mille suurus sõltub laenusaaja maksevõimest ja tagatisest. Eluasemelaenu intressimäär sõltub ka laenusumma suurusest (suuremad laenud on odavamad) ja tagatise tüübist (vallasasja pant või hüpoteek). Üldjuhul on pangale parim ja kindlaim tagatis hüpoteegiga tagatud laen, mis on tavaliselt 0,5% madalama intressiga kui laen hoone pandi tagatisel. Eluasemelaenu baasintressimäär oli märtsis Ühispangas kuue kuu Euribor + 4%.

Peale intressierinevuste sõltub riskitasu määr sellest, kui hästi suudab laenutaotleja tõendada oma sissetuleku piisavuse laenu tagasimaksmiseks. q

Laenamisega seotud mõisted

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing