Majanduslepingud Venemaaga jõuavad valitsusse maikuus

11. aprill 2001, 17:05

Valitsus on valmis täna Moskvas parafeeritud kaubandus-majanduskoostöö lepingu peaministri majandusnõuniku Simmu Tiiki sõnul läbi vaatama ja kinnitama ligikaudu nelja nädala pärast.

'Lepingu jõustumine sõltub praegu ennekõike Venemaa poliitilisest tahtest,' ütles Tiik. 'Eesti ettevõtjatele on esmatähtis lepingu jõustumine, mitte selle allkirjastamise fakt.'

Pole välistatud, et ekspertide poolt valitsustele esitatud tekstis leitakse parandamist nõudvaid ebatäpsusi, mis pikendab Tiiki sõnu lepingu jõustumist. 'Pean vähetõenäoliseks, et Eesti valitsus asuks parafeeritud teksti täpsustama,' ütles ta. 'Põhimõtteliselt oli tekst juba ammu valmis.'

Tiik juhtis tähelepanu, et näiteks Eesti-Vene piirilepe on juba mitu aastat tagasi ja mitu korda järjest ratifitseeritud, kuid pole Vene poole soovil senini jõustunud.

Järgmisel nädalal peab Välisministeerium valmistama lepingu teksti valitsusse saatmiseks ete, varustades selle omapoolse seletuskirjaga. Pole välistatud, et leping saadetakse paar nädalat vältavale kooskõlastusringile asjaomastesse ministeeriumidesse.

Valitsuse istungile saadetakse leping vastavalt reglemendile kaks nädalat pärast selle esitamist Riigikantseleisse.

Pärast valitsuse kinnitust on peaminister Mart Laar valmis lepingu koos Venemaa asepeaministri Valentina Matvijenkoga allkirjastama. Leping jõustub pärast jõustamiskirjade vahetamist.

Välisministeeriumi kinnitusel pole kaubandus-majanduskoostöö lepingu ratifitseerimine Riigikogus vajalik, sest teiste riikidega sõlmityud samasugused lepingud jõustati ilma ratifitseerimisotsuseta.

Täna parafeerisid Eesti ja Venemaa delegatsiooni juhid Mait Martinson ja Ivan Galaktionov Moskvas kahepoolse kaubandus-majanduskoostöö kokkuleppe teksti.
Lepingu jõustudes hakkaks Venemaa Eesti suhtes rakendama enamsoodustusre?iimi, mis sisuliselt tähendab Venemaa-poolset topelttollide kaotamist, teatas Välisministeerium.

Kahepoolsed läbirääkimised kaubandus-majanduskoostöö lepingu üle on
kestnud juba enam kui 7 aastat.

Eesti-Vene majandussuhted on Välisministeeriumi hinnangul siiani olnud iseäralikud selle poolest, et vaatamata Venemaa olulisele osale Eesti väliskaubanduses on põhilised majanduslepingud sõlmimata ja kogu majandus- ning kaubandusalane tegevus toimub äriringkondades väljakujunenud suhete ja traditsioonide alusel.

Üheks majandussuhete arengut takistanud asjaoluks on siiani olnud Venemaa
kehtestatud kahekordsed tollitariifid Eesti kaupadele, mis kehtivad alates
1995. aastast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing