Topelttolli kadumine kokku lepitud

Andres Reimer 12. aprill 2001, 00:00

Lepingu jõustumiseks peavad selle allkirjastama peaminister Mart Laar ja Venemaa asepeaminister Valentina Matvijenko ning ratifitseerima Venemaa riigiduuma. Lepingu jõustudes hakkaks Venemaa Eesti suhtes rakendama enamsoodustusre?iimi, mis sisuliselt tähendab topelttollide kaotamist, teatas välisministeerium.

Eesti valitsus on valmis eile Moskvas parafeeritud kaubandus-majanduskoostöö lepingu peaministri majandusnõuniku Simmu Tiigi sõnul läbi vaatama ja kinnitama ligikaudu nelja nädala pärast.

?Lepingu jõustumine sõltub praegu ennekõike Venemaa poliitilisest tahtest,? ütles Tiik. ?Eesti ettevõtjatele on esmatähtis lepingu jõustumine, mitte selle allkirjastamise fakt.?

Pole välistatud, et ekspertide poolt valitsustele esitatud tekstis leitakse parandamist nõudvaid ebatäpsusi, mis pikendab Tiigi sõnu lepingu jõustumist. ?Pean vähetõenäoliseks, et Eesti valitsus asuks parafeeritud teksti täpsustama,? ütles ta. ?Põhimõtteliselt oli tekst juba ammu valmis.?

Tiik juhtis tähelepanu, et näiteks Eesti-Vene piirilepe on juba mitu aastat tagasi ja mitu korda järjest ratifitseeritud, kuid pole Vene poole soovil senini jõustunud.

Järgmisel nädalal peab välisministeerium valmistama lepingu teksti valitsusse saatmiseks ete, varustades selle omapoolse seletuskirjaga. Pole välistatud, et leping saadetakse paar nädalat vältavale kooskõlastusringile asjaomastesse ministeeriumidesse.

Valitsuse istungile saadetakse leping reglemendi kohaselt kaks nädalat pärast selle esitamist riigikantseleisse.

Pärast valitsuse kinnitust on peaminister Mart Laar valmis lepingu koos Venemaa asepeaministri Valentina Matvijenkoga allkirjastama. Leping jõustub pärast jõustamiskirjade vahetamist.

Välisministeeriumi kinnitusel pole kaubandus-majanduskoostöö lepingu ratifitseerimine riigikogus vajalik, sest teiste riikidega sõlmitud samasugused lepingud jõustati ilma ratifitseerimisotsuseta.

Kahepoolsed läbirääkimised kaubandus-majanduskoostöö lepingu üle on kestnud juba enam kui seitse aastat.

Eesti-Vene majandussuhted on välisministeeriumi hinnangul seni olnud iseäralikud selle poolest, et vaatamata Venemaa olulisele osale Eesti väliskaubanduses on põhilised majanduslepingud sõlmimata ja kogu majandus- ning kaubandusalane tegevus toimub äriringkondades väljakujunenud suhete ja traditsioonide alusel.

Üheks majandussuhete arengut takistanud asjaoluks on seni olnud Venemaa kehtestatud kahekordsed tollitariifid Eesti kaupadele, mis kehtivad alates 1995. aastast.

Topelttollide kadumine tasandab lääne languse

11.04.2001 Kõnelused topelttollide kaotamise üle algasid

29.03.2001 Venemaa kaotab Eesti kaupadele topelttollid

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing