Ülo Toomsalu • 12 aprill 2001

Eerik Kross mõjutas raudtee erastamist

Eesti Päevalehe andmeil lähtusid Eesti Raudtee erastamise otsustajad pettur Antonio Angotti Eestisse aidanud toonase luurekoordinaatori Eerik-Niiles Krossi antud taustinformatsioonist.

Teede- ja sideminister Toivo Jürgenson tunnistas eile, et tema oleks hääletanud detsembris Rail Estonia esimeseks kuulutamise vastu, kui tal olnuks informatsiooni Rail Estoniaga lähedalt seotud Angotti kahtlase tausta kohta.

?Kui see info oleks erastamisagentuuri nõukoguni varem jõudnud, poleks nõukogu otsustanud, nii nagu otsustas,? oli Jürgenson veendunud.

1999. aastast Eesti Raudtee nõukogusse kuuluv Eerik-Niiles Kross ei soovinud eile kommenteerida 1999. aasta 20. novembri juhtumit, kus ta helistas toonasele piirivalve peadirektorile Tarmo Kõutsile ja taotles Angotti Eestisse lubamist.

Krossi sõnul jääb ta öeldu juurde, et helistas Kõutsile ühe Eesti julgeolekuhuvidega seotud isiku palvel. Kross ei soovinud täpsustada, kes oli see isik, kuid välistas, et tegu oli mõne Eesti ministriga või peaministriga.

Minister Jürgenson ei soovinud viidates riigisaladusele kommenteerida, kas ja millist informatsiooni andsid talle julgeolekutöötajad, nende hulgas Kross. Kuid ta kinnitas, et Angotti mineviku kohta sai tema teada ajakirjandusest, mitte julgeolekutöötajailt.

Eesti Päevalehele on mitu poliitikut väitnud, et Jürgenson on omavahelistes vestlustes rääkinud, kuidas Kross korduvalt püüdis ministrile selgeks teha, kui oluline on erastada Eesti Raudtee just Angotti-Masseiga seotud Rail Estoniale. Jürgenson ei soostunud eile vastama küsimusele, kas see oli nii.

Hetkel kuum