Töötajad peavad teadma ettevõtte eesmärke

Mari Jõgila 16. aprill 2001, 00:00

Tasakaalustatud mõõdusüsteemi (Balanced Scorecard?i) väljatöötamine ja rakendamine on kogu organisatsiooni hõlmav aeganõudev protsess. Kuid kui tippjuhtkond on veendunud oma ?abimehe? (mõõdusüsteemi) kasulikkuses, on juba kergem kaasata kolleege. Järgnevalt on toodud olulisemad soovitused tasakaalustatud mõõdusüsteemi eduka juurutamise kindlustamiseks:

 • tõlgi strateegia mõõdetavasse keelde. Töötajad saavad anda oma panuse strateegia elluviimisesse, kui neile on kirjeldatud, milliseid eesmärke tahetakse saavutada. Samuti peaksid kõik aru saama, kuidas toimub eesmärkide saavutamise jälgimine (mõõdikud, strateegia kaardid).

 • kujunda organisatsioon vastavalt strateegiale. Oluline on välistada erinevate funktsionaalsete allüksuste eraldumist. Ka omavaheline konkureerimine ei aita kaasa ühise eesmärgi saavutamisele. Panustada tuleb allüksuste vahelise sünergia saavutamisele.

 • tee strateegia elluviimisest igaühe isiklik tööülesanne. Lisaks firma mõõdusüsteemile on otstarbekas välja töötada üldistest eesmärkidest lähtuvad allüksuste mõõdusüsteemid ja ka võtmetöötajate isiklikud mõõdud.

Vastavalt püstitatud eesmärkide saavutamisele saab välja töötada ja arusaadavaks teha ka preemiate maksmise korra.

 • kindlusta strateegia järjepidevus. Strateegia elluviimiseks läheb vaja ressursse. Lisaks iga-aastasele eelarve koostamisele on otstarbekas koostada ka pikemaajaline arengukava.

Arengukavas peaksid kajastuma potentsiaalsed investeeringud, uued äriprojektid jne. Kui eelarve täitmist jälgitakse mingi kindla regulaarsusega, oleks hea, kui ka juhtkonna strateegia-alased nõupidamised saaksid harjumuseks.

Oluline on teada, kas ärikeskkonna muudatused lubavad ettevõttel jätkata valitud suunal, kas on takistusi eelarve täitmisel, kas plaanid on tehtud liiga tagasihoidlikud ning on vaja korrigeerida eelarvet vms.

 • rakenda firma võtmeisikuid. Mõõdusüsteemidest ja disainitud protsessidest ei piisa, et panna inimesi nende järgi töötama. Vaja on karismaatilisi eestvedajaid, kes kindlustavad muutuste elluviimise. Edukas Balanced Scorecard?i projekt algab teadmisest, et see ei ole mõõtmisülesanne, vaid kogu organisatsiooni läbiv muutus.

Juhtkonna otsustada jääb, millise tasandini minnakse mõõdikute väljatöötamisega (on see peakontor, äriüksus või iga töötaja) ja millise perioodi möödudes mõõdusüsteemi juurutamisest hakatakse töötajate tulemusi vastavalt mõõtma ja kompenseerima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing