Elektri hind sunnib läänlasi pingutama

Andrus Karnau 17. aprill 2001, 00:00

Poole aasta pärast maksab elektrienergia Läänemaal rohkem kui mujal Eestis. Hinnatõus on erinev, suhteliselt väiksem ettevõtetel ja suurem eratarbijail. 11-31% kasvav eratarbija elektritariif võib jätta mõnegi toa pimedaks või sundida mugava elektrikütte asendama puupliidiga.

Tasuta teenuseid pole olemas. Soome energiakontsern Fortum on Läänemaa elektrivõrku investeerinud üle 50 mln kr. Ekspertide arvates on Fortumi teenus kvaliteetsem kui mõnelgi teisel Eesti võrguettevõttel.

Läänemaa tööstus? ja kaubandusettevõtete tootmiskuludest moodustab elekter tagasihoidliku osa, 1-4%. Küsitletud maakonna suurettevõtted ostavad aastas ligikaudu 1 mln kr eest elektrit, sellele sügisel lisanduv vähem kui 100 000 kroonine summa ei sunni veel tootmist seiskama.

Ka uue ettevõtte avamist kaaluv investor ei tarvitse ainult kallima elektri pärast loobuda oma kavast. Aga lisandub üks negatiivne argument, kui peab valima Läänemaa või mõne teise Eesti piirkonna vahel.

Läänemaa kukub regioonide konkurentsivõime edetabelis mõne pügala võrra allapoole. Sügisest on Läänemaa ettevõtjail üks ressurss kulukam kui teistel Eesti ettevõtjatel. Läänlasil tuleb leppida seevõrra väiksema kasumiga. Vee- ja kanalisatsiooniteenuse hind on Haapsalus niigi Eesti kõrgeim. Maakonnakeskus võib trendi jätkudes kujuneda Eesti kalleimaks linnaks.

Samas ? kallim energia sunnib firmajuhte tootmist korraldama veelgi efektiivsemalt. Tulevikus võib kallima elektri tõttu senisest efektiivsemalt korraldatud tootmine osutuda konkurentsivõitluses läänlase eeliseks ning Läänemaa korralik elektrivõrk olla elukohavalikul määravaks pooltargumendiks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing