Tulumaksuvabastus ei anna tagasilööki

17. aprill 2001, 00:00

16.02 avaldas ÄP artikli ?Tulumaksuvabastus annab tagasilöögi?, mis informeeris Eesti avalikkust valesti sellest nagu peaks Leedu firmad, kes maksavad Eesti firmadele dividende, kinni pidama tulumaksu.

Maksukonsultatsioonifirma Divec tegutseb teist aastat Leedu turul maksude planeerimise ja firmade loomise alal. Oleme loonud üle 30 Eesti firmale Leedu osalusega äriühinguid

Pärast artiklit tegi Diveci kaubamärki kasutav Deepak Grupp Leedu Keskmaksuametile ametliku järelepärimise küsides, kas ja kuidas peavad Leedu ettevõtted kinni pidama tulumaksu, kui makstakse dividende Eestis registreeritud juriidilistele isikutele. Vastuseks meie ametlikule järelpärimisele teatas Leedu Keskmaksuamet: Vastavalt Leedu ja Eesti vahel 13.09 1993.a sõlmitud ning 1.01 1994.a jõustunud tulu- ja kapitalimaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu punktile 10, mis käsitleb dividende, maksustatakse Leedus registreeritud ettevõtete poolt Eesti juriidilistele isikutele makstavaid dividende ainult Eestis, kui Eesti firma, kellele jaotatakse dividende, omab vähemalt 25% dividende maksva Leedu firma aktsiakapitalist.

Kui Eesti firma omab vähem kui 25% dividende maksvast Leedu ettevõtte aktsiakapitalist, peab dividende maksev Leedu firma kinni pidama 15% sellisele Eesti firmale makstavatest dividendidest. Et Leedu firma saaks dividendide maksmisel ära kasutada kahe riigi vahelises topeltmaksustamise vältimise lepingus nimetatud soodustusi, peab ta esitama tõendi (vorm DAS-1), mis kinnitab, et dividende saav juriidiline isik on Eesti resident.

Leedus on ettevõtte tulumaks 24%. Soovitame Leetu investeerijatel kasutada holding firmana Eestis registreeritud äriühingut, et kasutada ära soodsat riikidevahelist maksulepingut ning Eestis kehtivat tulumaksuseadust (TMS). Ka Eesti residendist füüsilisel isikul on mõistlik topeltmaksustamise vältimiseks kasutada Leetu investeerimisel Eesti residendist juriidilist isikut.

Vastavalt Eesti TMS-le on Eesti residendist juriidilisel isikul õigus arvata tasutavast tulumaksust maha välismaalt saadud dividendidelt makstud ning dividendidele vastavalt kasumiosalt makstud tulumaksu (TMS § 54 lg 5).

Kuna Eesti TMS maksustab firma tulusid vaid selle jaotamisel, siis tänu soodsatele maksutingimustele on Leetu investeerimisel Eesti firmade kasutamise vastu tundnud huvi investorid erinevatest riikidest. Samuti on juhuseid, kus leedulased oma vara haldamisel ja maksude planeerimisel kasutavad Leetu investeerimisel holding firmana Eesti äriühingut.

1991.-2001.a on Leedus registreeritud 259 Eesti osalusega ettevõtet. Samal ajavahemikul on eestlased Leedu firmade aktsiakapitalidesse investeerinud ca 36 miljonit USD.

Leetu firma loomisel tuleb arvestada eripäradega, nt välisosalusega firmad registreeritakse Majandusministeeriumis, asutamisel tuleb määrata nii tegev- kui finantsjuht jms.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing