Täna algab miljoneid maksev metsamärgistamine

Olavi Paide 18. aprill 2001, 00:00

Aegade jooksul on metsadesse paigaldatud erinevaid tähistussilte, millest mõnda on ehk inimesed ise ka metsas märganud. Ühtegi süsteemset ja kõiki metsi haldavat sildipaigaldust pole aga ammu tehtud ning aastakümnetetagused sildid on oma aja lihtsalt füüsiliselt ära elanud.

Riigimetsa majandamise keskus (RMK) töötas välja uued tähistussildid ligi miljonil hektaril laiuva riigimetsa märgistamiseks. 20 000 liiklusmärgi sarnast silt on tsinkplekist tahvlil ning kaetud valgustpeegeldava kilega. Korrosioonigarantiiks on märkide valmistaja Teede REV2 lubanud seitse aastat.

Märgis sisalduva metalli väärtus on nii väike, et vargad peaksid metsatähised rahule jätma. Silt paigaldatakse sügavalt maasse kaevatud 10sentimeetrise läbimõõduga spetsiaalselt immutatud palgi külge. Ühe sildi maksumus on 100 krooni, seega maksab tänavukevadine siltide tootmine 2 miljonit krooni, millele lisandub käibemaks. Juurde tuleb arvestada ka siltide paigaldamine, mille teevad ära riigimetsa majandamise keskuse töötajad ise, ning postide maksumus.

Veerandi Eestimaa ehk miljoni hektari metsa tähistamisel on mitu põhjust. Esiteks on see RMK kui riigimetsa majandaja ja kasvataja poolt lihtsalt heaperemehelik käitumine meie kõigi ühise vara suhtes. Teiseks aitab riigimetsa tähistamine metsa majandamist, metsa kaitset ja metsa kasutamist korraldada. Ning kolmandaks on riigimets kui meie kõigi mets igaüheõiguse printsiibil alati igale Eesti inimesele avatud ning seepärast on inimesel oluline teada, milline mets on see riigimets, kus ta erinevalt eravaldustest alati võib käia puhkamas või jalutamas, seenel või marjul.

Sildilt saab teada RMK metskonna nime, nii aitab silt ka orienteeruda. Kui mõnel eriti tuleohtlikul perioodil on RMK sunnitud kasutama oma õigust tuleohutuse tagamiseks mingi osa metsast n-ö sulgeda, siis saab inimene nende siltide abiga teada, millised alad on tuleohtlikud. Märgistus on disainitud nii, et sinna saab vajadusel infot lisada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing