Tehnoloogiasektori hädad jätkuvad

Sirje Rank 18. aprill 2001, 00:00

Ühtlasi kummutas esmaspäeval Ciscolt tulnud pessimistlik ennustus lootused, et materdatud tehnoloogiasektori hädad on läbi. Väljavaated IT investeeringute vähenemisest mõjutavad negatiivselt kõiki ala suurfirmasid ? Intelit, Ciscot, Oracle?it, Ericssoni, Nokiat.

Cisco, mis on maailma suurim eraisikuid ja firmasid internetti ühendava tehnoloogia tootja, teatas, et ootab 28. aprillil lõppeva kvartali müügitulude kahanemist 30%. Veel veebruari lõpus loodeti nullkasvu või 5% langust.

Lisaks suurendas Cisco koondamiskava, lubades vallandada 8500 inimest ehk neljandiku firma 44 000 töölisest.

?Oma finantsmudelitesse me selliseid suurusjärke küll kavandada ei osanud,? ütles Cisco president John Chambers. ?See on ilmselt kiireim tempo, millega üks nii suur tööstusharu kunagi on kokku sulanud.?

?Väljavaated infotehnoloogia segmendis, milles tegutseme, ei ole kunagi olnud nii keerulised,? ütles Chambers. Põhjuseks USA majanduskasvu aeglustumine ning nõudluse vähenemine Aasias ja Euroopas.

Cisco hoiatus oli suur pettumus Wall Streetile, kus firma on pikka aega olnud favoriitaktsia ja suunanäitaja tehnoloogiasektoris. Mullu märtsis, kui Cisco aktsia maksis 80,06 dollarit, oli firma mõni aeg börsiväärtuselt maailma suurim. Esmaspäeval kukkus Cisco aktsia 15,18 dollarile.

Firmal on talvekuudel läinud kehvasti, kuid siiski loodeti, et Cisco asub juba sel aastal juhtima uut tõusu. Selles lootuses tõusis Nasdaq läinud nädalal 14%, mis on paremuselt teine ühe nädala tõus tehnoloogibörsi ajaloos. Nüüd näib toibumine viibivat.

Arvestades ulatust, milles Cisco käive sõltub suurfirmade tellimustest, peetakse teda kogu USA majanduskliima baromeetriks. Optimistlike ennustuste järgi hakkab USA majandus jälle kiiresti kasvama, kui firmad kuhjunud laovarudest lahti saavad. Vähem optimistlikud pelgavad millenniumibuumi järel tagasilööki kogu maailmas. Aastatuhande vahetuseks valmistudes investeeriti infotehnoloogiasse tohutuid summasid, sel aastal on IT investeeringud järsult vähenenud. Seda üksi USA intresside alandamine ei muuda.

Nagu ütles üks USA analüütik ajakirjale Business Week: ?Ma ei tea kedagi, kes aasta tagasi ostetud süsteemid ja terminalid selle pärast välja vahetaks, et intressid alanevad.? Tema ennustab USA majanduse käekäiguks W-mudelit. Kui laovarud kahanevad, tuleb põgus optimismispurt, siis uus tagasilangus, kuni üleinvesteeringutest üle saadakse.

USA viimane majandusstatistika näitab ebakindluse püsimist. Firmade laovarud vähenesid veebruaris 0,2%, ehk esimest korda viimase kahe aasta jooksul, kuid samas kahanes firmade müük 0,3%. Ning USA tarbijate optimism taandub ? märtsis langes tarbijausaldus Michigani ülikooli indeksi järgi 87,8 punktile aprilli 91,5 punktilt oodatud 90,0 punkti asemel.

Sel nädalal avalikustab üle 1000 USA ettevõtte aasta esimese kvartali majandustulemused.

Uurimisfirma Thomson Financial/First Call järgi on eelteate tulemustest andnud 1126 firmat, millest 844 ehk 69 protsenti on andnud kasumihoiatuse. Mullu oli hoiatajaid 162 firmat ehk 43 protsenti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing