Auto asukoht hetkega arvuti ekraanile

Indrek Kald 19. aprill 2001, 00:00

Radiolinja avas intenetipõhise sõiduki või veose asukoha määramise teenuse sel nädalal. Objekti koordinaadid määratakse globaalse asukoha positsioneerimise süsteemi (GPS) satelliitide abil, info selle kohta edastatakse GSM-võrgu kaudu. Q GSM pakub sarnast teenust eelmise aasta oktoobrist, EMT positsioneerib telefone mobiilivõrgu kaudu.

Asukoha määramiseks tuleb autosse paigaldada GPS-seade, GSM-modem, antennid ja kaablid. Need kokku maksavad alla 10 000 krooni. GPS saab toidet auto akult.

Teenus annab ligipääsu salasõnadega turvatud kliendilehele internetis, kust saab teha päringuid GPSi asukoha ja sellega ühendatud lisateenuste kohta (vt Enim infot arvuti kaudu ). Standardvarustuses edastab seade teavet asukoha, temperatuuri, kiiruse ja suuna kohta. End 12 korda minutis positsioneeriv GPS annab asukoha koordinaadid viiemeetrise täpsusega.

Päringuid saab teha ka mobiiltelefonilt veebis kasutaja poolt määratud numbritelt. Sel juhul saadetakse sõiduki kiirus, koordinaadid ja kaugus suurematest asulatest telefonile lühisõnumina. Teenus on mõeldud transpordi- ja logistikafirmadele, ohtlike veoste vedajatele ja kallite sõiduautode omanikele.

Eestis asuva GPSi puhul kasutab Radiolinja Regio kaarti ja siin on võimalik näidata objekti asukohta tänava täpsusega. Läti, Leedu, Poola ja Venemaa osas on kaardil vaid linnad ja suuremad teed, kuid puuduvad tänavad. Enamik Euroopa riikidest on siiski täpsete kaartidega kaetud. Kui otsitav GPS jääb kaartidelt väljapoole, saadetakse vastuseks üksnes selle koordinaadid.

Süsteemiga saab liita autoalarmi aktiviseerimist, kesklukustuse juhtimist, tulede sisselülitamist distantsilt jms. Neid saab määrata ja tühistada veebilehelt. Autos paanikanupu vajutamisel saadetakse andmed määratud numbritele, näiteks turvafirma häirekeskusesse.

Argo Kivilo EMTst ütles, et GPSi võivad kitsad tänavad ja ilmastikuolud muuta väheoperatiivseks. EMT mobiilivõrgule tugineva positsioneerimise eeliseks on orienteerumine tavakliendile ja asukohapõhiste teenuste pakkumine, lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing