Riiklike tugiostude idee taga Kõuhknad ja Kalevi omanik Kruuda

Kristina Traks 19. aprill 2001, 00:00

Toiduainetööstuse liit saatis eelmisel nädalal põllumajandusministrile kirja, milles tegi ettepaneku luua toiduainete interventsioonisüsteem, mis tähendab, et riik ostab toiduainetööstustelt kokkulepitud hinnaga ära nende üleliigse toodangu, mis seisab mõnda aega ladudes ning siis müüakse uuesti maha.

Rahandusministeeriumis sel nädalal valminud majandusprogrammist selgub, et valitsus võib võimalike majanduskriiside korral nii era- kui ka riigifirmadest esmatarvilike kaupade ja teenuste ostmisel võtta kasutusele stabiliseerimisreservi raha. Stabiliseerimisreservis on üle miljardi krooni ja see asub praegu Saksamaal.

Toiduainetööstuse liidu tegevdirektori Helve Remmeli sõnul olid ideest huvitatud eriti just konserve tootvad kalatööstused, kuna nende põhiturg Venemaa on üpris ebakindel. Ainuke kalatööstus, mis kuulub toiduainetööstuse liitu, on Tiit ja Toomas Kõuhkna suuromanduses olev Hiiu Kalur. Hiiu Kaluri tütar- ja sidusettevõtetele kuulub muu hulgas kolmveerand Eesti krevetipüügikvoodist, millest teenitav tulu ei kajastu kuskil statistikas.

Idee otsene autor oli Remmeli sõnul Kalevi omanik Oliver Kruuda. ?Tänaseks on Venemaa kalatoodete sisseveo keelu küll maha võtnud, kuid nüüd teatasid nad, et kergitavad karamelli tollimaksu,? rääkis Remmel. ?Sellisteks erilisteks olukordadeks peaks me valmis olema ning tugiostud on üks võimalus, kuidas riik saab toiduainetööstusi aidata.?

Hiiu Kaluri üks omanikke Toomas Kõuhkna ütles, et Hiiu Kalur oli toiduainetööstuse liidu juhatuse koosolekul üks interventsioonisüsteemi loomise idee toetajaid. ?Juba Vene kriisi ajal arutati, kuidas riik saaks toiduained probleemidesse sattunud tööstustelt ära osta, kuid siis ei sündinud mingit otsust,? ütles Kõuhkna. ?Asi tuli praegu jälle jutuks, sest Venemaa kehtestas vahepeal meie suhtes impordipiirangud ning suu- ja sõrataudi siia levikuga juhtub ilmselt sama.? Oliver Kruudat ei olnud eile võimalik tabada, kuna ta viibib puhkusel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing