Vakantsed kontoripinnad viitavad ülekuumenemisele

Sulev Oll 19. aprill 2001, 00:00

Pärast eelmist ülekuumenemisaastat 1998, mil kontoripindade vakantsus Tallinnas jõudis 30 protsendini ja rendihinnad langesid isegi 40, on vabade pindade osakaal taas tõusuteel.

Kui eelmisel aastal oli vabade kontoripindade protsent Tallinnas 10, siis selleks aastaks prognoositakse juba 15protsendist vakantsi. Kinnisvaraeksperdi analüütiku Veronika Ilsjani hinnangul on aga rohkem kui 10protsendise vakantsuse puhul tegemist juba kõrge ülepakkumise ja turu kuumenemisega.

Hindade langust praegu siiski märgata pole, pigem on hinnatase ühes perspektiivsemas paigas, Tartu maantee läbimurde ümbruses, isegi tõusnud. Parima kvaliteediga pinna ruutmeetrist tuleb seal maksta 180?220 krooni.

Oma osa kõrgema hinna küsimise võimalusel on ka kõrgetel hoonetel, mis võimaldavad vaadet merele. ?Eelistasime odavamatele pakkumistele just Tornimäe 2 asuvat kõrghoonet sealt avaneva vaate pärast,? kinnitas ASi Oiliken juhatuse esimees Indrek Suits. ?Kui sellesse piirkonda tulevad uued hooned vaate varjama peaksid, kolime mujale.?

Vaate kõrval luges Suits uute ruumide plussiks ka kaasaegset töökeskkonda, näiteks kliimaseadme olemasolu.

Ilsjani väitel peab 60 kontoripindade rentnikest oluliseks ka laienemise võimalust, seda soovitavalt samas hoones, kuna oodatakse majanduse elavnemist. Samas soovitakse rendipindu kesklinna.

Tallinna kesklinn ongi saanud kontoripindade turu raskuskeskmeks, peale Tartu maantee läbimurde ümbruse kuuluvad sinna veel Vabaduse väljaku ümbrus ning Maailmakaubanduskeskuse ja Pro Kapitali kvartal. Tallinna vanalinna tähtsus kontoripaigana on muutunud kaduvväikeseks.

Hetkel Tartu maantee läbimurret siiski veel pole, kuid Tallinna elamumajandusameti juhataja Jaan Kurmi väitel saadakse eeltöödega ehk kinnistute ostmise ja munitsipaliseerimisega sel aastal ühele poole.

Tallinna äärelinna kontoripiirkondadest toimub aktiivsem arendustegevus Tondi-Järve piirkonnas, Mustamäel (Eks Kaubamaja ja Kadaka tee vahel ning Laki tänaval), Pirital ning Lasnamäel (Peterburi tee ümbrus, Susi keskus).

Nõudlus kontoripindade järele kasvab Tallinnas, mujal Eestis aga väheneb. Eelkõige johtub see nn valgekraede arvu kasvust Tallinnas, seda ka ajal, mil tööga hõivatute üldarv kahaneb.

Kõrgemat nõudlust kajastab ka kõrgeim netorenditasu 50?100ruutmeetristel kontoripindadel. Tallinna kesklinnas tuleb parimate ehk A+ pindade ruutmeetri eest maksta 180?220 krooni. Kesklinnale järgnevad kesklinna ümbrus, Tondi, Mustamäe ja Pirita, kus A+ pind jääb 150 ja 190 krooni vahele. A-pinna ruutmeeter maksab Tallinna kesklinnas 140?170 krooni, Tartu kesklinnas aga 80?130 krooni.

Kõige odavamad on C-pinnad, mida näiteks Lasnamäel ja Pirital saab üürida 20?50 krooni m². Tallinna kesklinnas on C-pinnad siiski kallimad, ulatudes isegi 100 kroonini ruutmeeter.

Hinnanguliselt on Tallinnas A ja A+ kvaliteedis 20, B-kvaliteedis 50 ja C-kvaliteedis 30 kontoripindadest. Väljaspool Tallinna on A-kvaliteediga pindade osa 5?10. Valdav enamik ettevõtetest eelistab kontoripinna omamisele rentimist, kasvanud on nõudlus nn bürooteenuse järele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing