Eesti aktsiamängu liidril USA börsil manipuleerimise kahtlus

Kaja Koovit 20. aprill 2001, 00:00

Aktsiamängu liidri Marek Kallini aktsiaportfelli väärtus tõusis teisipäeval äkki 3?4 miljonilt kroonilt 72 miljonile kroonile. Teise koha omanikul on portfelli väärtus kümme korda madalam.

?Meil on kahtlusi, et tegu on aktsiahindade manipulatsiooniga, mistõttu tegime järelepärimise Ühendriikide väärtpaberijärelevalvele,? ütles mängu ühe korraldaja investeerimispanga LHV osanik Rain Lõhmus.

?Ma ei varja, et kahtlustan manipulatsiooni, aga kogemus ütleb, et oleks hea, kui oleksid ka tõendid,? lausus Lõhmus, oskamata siiski prognoosida kas SEC neile ka vastuse saadab, veel vähem, millal see võiks toimuda. Mängu teine korraldaja on Äripäev.

Seadustele tuginedes ei kommenteeri SEC enne otsuse langetamist, kas avalduse põhjal on uurimist alustatud või mitte.

Aktsiamängu portfelli turuväärtuse tõstmiseks piisab sellest, kui osta turul vähekaubeldud aktsiat madala hinnaga ning pärast seda teha ostutehing oluliselt kõrgema hinnaga ka päris turul.

See on lihtne, kui mängijal on Ühendriikides investeerimiskonto. Aastapäevad tagasi kirjutas Eesti Ekspress Kallinist kui Ühendriikide aktsiaturul aktiivselt tegutsevast investorist- daytrader?ist, kes püüab päevasisestelt aktsiahinna liikumistelt kasu lõigata.

?Turuga manipuleerimisel ei oleks mingit mõtet,? tõrjub juba viiendat aastat väärtpaberiturgu jälgiv Kallin süüdistusi ja kinnitab, et tegemist on vedamisega. ?Kui nad manipulatsiooni kahtlustavad, eks tehku siis USAsse järelepärimine.? ?Süüdistus manipulatsioonis on sama absurdne kui süüdistus dopingus ajal, mil dopingu kasutamine polnud kuritegu,? lausus Kallin.

Aktsiamängu reeglites pole kirjas, et aktsiat ei tohi samal ajal omada, lausus Kallin. Kui keegi avastab aktsiamängu ajal, et teatud aktsiatesse oleks ka päriselt hea investeerida, ja ta seda teebki, kas siis hakkavad korraldajad ka teda turumanipulatsioonis süüdistama, küsis ta. Kallin lisas, et sarnaselt temaga tuleks siis teha järelepärimine kõigi saja auhinnasaaja tuhandete tehingute kohta.

Kallini aktsiaportfelli väärtuse nii suur tõus on tema sõnul aktsiamängu korraldajate möödalaskmise tulemus, sest mängida saab spread?i (aktsia ostu- ja müüginoteeringu vahe) peale. Kuna USA turul on aktsiaid, mille ostu- ja müüginoteeringute vahe on väga suur, siis erinevatel päevadel, olenevalt sellest, kas viimane tehing on ostu- või müügitehing, liigub sulgemishind oluliselt ning on võimalus ka suurteks võitudeks, rääkis Kallin. ?Tegelikus elus sellist võimalust ei ole,? tunnistas ta.

?Mul on kahju mängus osalevatest inimestest, kes ei ole aru saanud, et reeglites on sellised augud,? lausus mängu liider.

Lõhmus möönis, et tegemist on olukorraga, mida mängu korraldajad ei osanud ette näha. ?Me ei tulnud selle peale, et mängu nii tõsiselt võetakse ja keegi võiks päris turul hindadega manipuleerida,? lausus Lõhmus.

Aktsiamängu peaauhind on 35 000 krooni väärtuses reis kahele USAsse.

Kallini sõnul on see piisavalt ihaldusväärne, kuid kindlaks võitjaks ta end veel ei pea. ?See, mis minul õnnestus, võib õnnestuda ka teistel, ja võitjaks ei pea ma end enne mängu lõppu,? lausus ta.

Millise lõpplahenduse asi leiab ja kas manipulatsioonis kahtlustatav Marek Kallin ka järgmise nädala lõpuks fini?isse jõudva mängu ametliku võitjana koos kaaslasega Ühendriikide finantskeskusesse Wall Streetile lennutatakse, ei ole korraldajad veel otsustanud. Kindlasti langetatakse otsus enne mängu lõppu. ?Ma olen kindel, et suudame langetada salomonliku otsuse,? ütles Lõhmus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing