Ühistranspordi ostu taga Arvo Sarapuu ja linnaametnik

Tanel Raig 20. aprill 2001, 00:00

Ina Petrova on bussifirma Sebe suuraktsionäri Hugo Osula naise õde. Sebe jäi aga Tallinna ühistranspordi konkursil teisele kohale.

Margo Tomingas eitas eile oma viibimist Vendlid Investi ja Savonlinja OY vahelistel läbirääkimistel. Tema kinnitusel kohtus ta Savonlinja esindajatega esmakordselt alles pärast konkursi tulemuste selgumist. ?Ina Petrovat võiks ilmselt käsitleda Hugo Osula tööriistana,? ütles Tomingas.

?Eelmise aasta augustis Sarapuu helistas ja küsis kohtumist minuga,? tunnistas tollal ASis Maur Trans Grupp töötanud Petrova. Kohtumisel rääkis Sarapuu Petrova sõnul, et nad soovivad osaleda Tallinna linnaliinide erastamiskonkursil, kuid kuna nende firmad ei vasta konkursi tingimustele, on vaja partnerit, kellel on linnaliikluse korraldamise kogemus ja investeeringuvõimalused.

1990. aastal Soomes sta?eerinud Petrova kasutas tollest ajast pärinevaid kontakte ja helistas Savonlinja OY ühele omanikule Tuomo Honkanenile ja küsis, kas neil on huvi. Honkanen arvas, et neil võib huvi olla ja septembri alguseks lepiti kokku esimene kohtumine Tallinnas, lausus Petrova.

Kohtumine toimus Estonia puiesteel Atko Toursi ruumides, mis SL Õhtulehe andmetel on Sarapuu ja Tomingase üks ühistest äridest. Petrova kinnitusel viibisid kohtumisel Sarapuu ja Tomingas, kellest sai hiljem Tallinna ühistranspordi konkursile laekunud pakkumisi analüüsiva ekspertide komisjoni juht.

?Sarapuu helistas mulle ja ütles, et soomlastel tekkis pärast esimest kohtumist tõsisem huvi Tallinna ühistranspordi konkursi vastu ja nad sõidavad Tomingaga Soome lähemalt läbi rääkima,? lausus Petrova.

Margo Tomingase seos konkursi võitnud Vendlid Investiga ilmneb ka tema abikaasa Kethrin Tomingase ajutises valimises Vendlid Investi nõukogusse möödunud aasta 17. augustil. Samast päevast pärineb ka teine Vendlid Investi ainuaktsionäri otsus, mis kutsub nõukogust tagasi sinna ekslikult valitud Kethrin Tomingase.

Margo Tomingas kirjutab Äripäevale saadetud selgituses, et leht on oma varasemas artiklis jätnud tähelepanuta dokumendi Kethrin Tomingase tagasi kutsumise otsusega. Paraku ei olnudki sellist dokumenti Vendlid Investi äriregistris olevas toimikus võimalik varem tähele panna, sest 17. augusti otsus Kethrin Tomingase tagasikutsumise kohta jõudis äriregistrisse alles tänavu 22. märtsil ja polnud eelmiste artiklite kirjutamiste ajaks veel Vendlid Investi toimikusse lisatud.

Ka hulk teisi dokumente on Vendlid Investi toimikusse lisatud mitu kuud pärast väidetava otsuse tegemist. Näiteks väidab Margo Tomingas, et tähelepanuta on jäetud ka praegune Vendlid Investi nõukogu koosseis, kuhu kuulub Savonlinja OY esindaja Tuomo Honkanen, kes tagab ka Vendlid Investi vastavuse konkursi tingimustele, kuna firma omanike hulka kuulub linnatranspordi korraldamise kogemusega inimene.

Kuid Honkaneni valimine nõukogusse toimus protokolli järgi küll juba möödunud aasta 18. augustil, kuid äriregistrisse on selle kohta dokument jõudnud alles tänavu 22. märtsil. Küsitav on ka, kuidas Honkanen juba 18. augustil Vendlid Investi nõukogusse valiti, kui esimesed kontaktid temaga toimusid Petrova kinnitusel alles septembri alguses.

Savonlinja OY esindaja Tuomo Honkaneniga ei õnnestunud eile kontakti saada.

Täna peaks Tallinna linnavalitsuse uurimiskomisjon esitama ametkondliku juurdluse tulemused Margo Tomingase seotuse kohta ühistranspordi konkursi võitnud Vendlid Investiga.

Konkursi toimumise ajal kehtinud riigihangete seadus ütles, et ostja esindajaks ega eksperdiks ei või olla isikud, kes on olnud pakkujaga sellistes suhetes, et võib tekkida põhjendatud kahtlus nende isikute objektiivsuses. Tallinna linn kuulutas ühistranspordi konkursil võitjaks firma ja sõlmis temaga viieks aastaks ca 352 miljoni kroonise mahuga lepingu, kelle pakkumises osales ka konkursi ekspertide komisjoni juhtinud Margo Tomingas. Konkursi võitja kohta langetas otsuse abilinnapea Priit Vilba juhitav poliitikutest koosnev komisjon, kes tegi oma otsused ekspertkomisjoni esitatud materjalide põhjal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing