Ameerikas ettevõtet päästmas

Erik Samel 23. aprill 2001, 00:00

Aprilli algul osales EBSi võistkond ettevõtluse õppetooli juhataja Tiit Elenurme juhtimisel rahvusvahelisel ärijuhtumite lahendamise võistlusel Seattle?is. Global Business Challenge 2001 korraldajaks oli Washingtoni ülikool, kes ka võistluse võitis. Washingtoni ülikool on USA lääneranniku juhtiv ülikool, kus tudengeid üle 30 000. Esmakordselt osales võistlusel EBSi võistkond koosseisus Erki Nukk, Erki Tiivas, Madis Jääger ja Argo Almann.

Kolmandat korda peetaval üritusel osalesid 16 ülikooli võistkonnad 15 riigist. Esindatud olid näiteks Manchester School of Management, Seouli Riiklik Ülikool ja Pretoria ülikool. Ida-Euroopa ülikoolidest oli ainsana kohal EBS.

Võistlusülesanne oli koostada äriplaan keraamilisi veefiltreid tootvale ettevõttele, kes oli sattunud suurtesse majandusraskustesse. Tegemist oli reaalselt eksisteeriva firmaga, kes oli huvitatud uutest ideedest. Aega äriplaani koostamiseks oli 48 tundi, kusjuures võis kasutada ka raamatukogude ja interneti abi. Äriplaani ettekandmiseks oli 20 minutit, sama aeg oli ette nähtud ka ?ürii küsimustele vastamiseks.

Nelja gruppi jagatud võistkondadest pääses igast grupist finaali üks, eestlaste grupist sai edasi ITESMi ülikool Mehhikost. Erki Nuki sõnul ei pidanud eestlased mehhiklasi endast sugugi oluliselt paremaks. ?Vahe oli suhteliselt väike,? arvas Nukk. Hinnati äriidee sisukust, analüüsioskust ja ettekande taset.

Kuna analüüsitav ettevõte tootis veefiltreid väga laial skaalal (matkavarustus, haiglad jne), pakkus EBSi võistkond välja idee keskenduda filterelemendi tootmisele ja enam mitte tegeleda filterelemendi ümbrise valmistamisega ning müügitööga lõpptarbijale.

Eesti võistkonna liikmete arvates mõjutas tulemust võib-olla näiteks see, et eestlased ei oska mõelda küllalt avaralt. Oma äriplaanis küsis EBSi võistkond teistega võrreldes kõige väiksemat investeeringut (mis tundus eestlastele siiski piisavalt suur probleemide lahendamiseks). Võitis aga see võistkond, kes küsis kõige suuremat investeeringut.

?Ameeriklased mõtlevad küll äri tegemisel erinevatele asjadele, nagu sotsiaalprobleemid ja loodussõbralikkus, kuid lõpuks jääb määravaks ainult raha ? kui palju ma teenin,? võrdles eestlaste ja ameeriklaste rõhuasetusi võistlusel osalenud Madis Jääger. Ameeriklased oskavad rõhutada asjaolusid, mis investorit huvitavad. ?Meie võib-olla keerutasime liialt palju selle ümber, kuidas lõpptulemust saavutada, mida peaks seejuures arvestama jne,? selgitas Jääger.

?Meid hinnati eelkõige analüütilisi mõtlemisvõime ja strateegilise lähenemise oskuse poolelt,? tõi eestlaste tugevaid külgi esile Erki Nukk.

Tiit Elenurme sõnul võis presentatsioonidel kõneldust teha järelduse, et nii võistkondade kui ka ?ürii liikmete arvates on äritegemiseks kaks võimalust: kas oled ise riskikapitalist ja mõtled, kuhu raha paigutada, või on sul väga hea äriidee, mis tuleb riskikapitalistile ära tõestada, et äriidee siis suures mastaabis käima lükata. Marginaalseks juhtumiks peetakse Eestis levinud mõtteviisi, mille kohaselt firma saaks oma kasumit reinvesteerida ja tasapisi kasvada. ?Eesti tüüpilisel väikeettevõtjal pole piisavalt ambitsiooni ja haaret,? märkis Elenurm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:24

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing