Eenmaa: mina olen see nõid, kes on vaja ära põletada

Sirje Niitra 23. aprill 2001, 00:00

Kapo komissar ütles pärast esimese astme kohtu otsust, et Eenmaa saab veel süüdistusi ja leiab karistuse, kas nüüd või kunagi hiljem, nagunii. Ka edasises asjade käigus on jäänud mulje, et teid tahetakse igal juhul trellide taha saata. Ehk olete kellelegi oma pangandusalase tegevuse kõrval millegi muuga ette jäänud?
Ma ei ütle, et need kaks asja omavahel soetud peaks olema, aga kaitseministeeriumis töötades uurisin Iisraeli relvatehingu asjaolusid ja jõudsin sellega päris kaugele. Nimelt maksis Eesti riik intresse valedel alustel. Koos audiitorfirmaga KPMG ja inglise advokaatidega leidsime, et vähemalt 3 miljonit dollarit oli ülearu makstud. Kaitseministri allkirjaga läks tollal valitsusele ka taotlus volituste saamiseks kohtuprotsessi alustamiseks. Hiljem kinnitas raiskamist ka riigikontroll, mille esindajatega olime sel teemal juba varem vestelnud. Muide, selle tehingu originaallepingut ei õnnestunud mul leida ei ministeeriumist, riigikantseleist ega ka presidendi kantseleist. Ma ei saa mingeid paralleele tõmmata, aga sellise tundliku teemaga ma tõepoolest tegelesin.

Kes või milline jõud võiks olla huvitatud teie süüdimõistmisest niivõrd, et seda protsessi mõjutada?
Maapank, mille seis polnud tollal parem ega halvem, kui teistel omasugustel, võeti lihtsalt tõsiselt ette ja seda püüti igal võimalikul moel halvustada. Teiseks võib arvata, et kui nüüd üks teada ja tuntud pangajuht süüdi mõistetakse, saavad ehk teised kergemini hingata. Nõid põletatakse ära ja kõik jäävad rahule.

Kui ootamatu viimane kohtuotsus teile oli?
Minus ei tekkinud kordagi kahtlust, et otsus saab olla teistsugune kui õigeksmõistev. Kõik argumendid näitasid, et koosolekut sellises koosseisus, nagu protokollis kirjas, pole kunagi toimunud. Mina ja Kaur Nurm pole igal juhul sellel osalenud, meid polnud sellal veel isegi nõukogu liikmeteks määratud.

Kas see protokoll oli siis võltsitud?
See ei saanud õige olla. Ka üks põhitunnistajaid Kaur Nurm ütles, et nägi dokumenti alles kapos. Kõnealusel dokumendil on ainult üks allkiri ja see on nõukogu esimehe Ida Norvai?i oma.

Sellist otsust ei saanud ju teha üks isik. Miks olete siiski üksi kohtu all?
Panga juhatus ja nõukogu istusid päevade viisi koos ning arutasid, mida peale hakata. Miks ma oleks pidanud sellises olukorras midagi üksi tegema?

Korruptsiooniseadus, mille alusel teid nüüd süüdistatakse, eeldab ka korruptiivse tulu saamist. Kas saite mingit isiklikku kasu?
Mingit korruptiivset tulu pole isegi süüdistuses välja toodud. Väidetavalt seisnes see minu ametikoha säilitamises. Tegelikult kutsus panga nõukogu mind kuu aega hiljem nagunii juhatuse esimehe kohalt tagasi, ehkki hiljem napi häälteenamusega tagasi valis. Kaks ja pool aastat hiljem alanud pankrotiprotsess on tänaseks kestnud juba üle nelja aasta. Ka panga likvideerimisel oleks keegi pidanud sellega edasi tegelema. Lõpuks pole ka see 29 miljonit krooni kuhugi kadunud, see on talunikele laenudena välja antud. Mina pole sealt sentigi saanud.

Kuidas on võimalik, et üks ringkonnakohtu koosseis mõistab inimese kõigis punktides õigeks ja teine mõni kuu hiljem täielikult süüdi? Need kaks otsust olid ju täiesti vastupidised.
Minu advokaadid olid küll täiesti ?okeeritud, sest protsessi käik ei viitanud sellisele otsusele.

Kui suureks hindate võimalust, et riigikohus nüüd veel asjade käigu tagasi võib pöörata?
Kui täna mingi kolmas või neljas jõud ei suuda selgitada, et sellist valeotsust ei saa teha, siis lähen kuu aja pärast poolteiseks aastaks Harku vanglasse, kusjuures asja pärast, mida ma pole teinud. Prokurör ütles kohtus, et kui Eenmaa vähemalt tunnistaks oma süüd, saaks talle leebema karistuse määrata. Kas ma tõesti pean tunnistama valet, selleks et mulle poolteise aasta asemel aasta antaks? Kogu selle protsessi käigus, mil olen oma õiguste eest võidelnud, pole ma valetanud ühtegi sõna. Kui sellest ei piisa, ei näe ma Eesti Vabariigis õiguse jalule seadmiseks enam ühtki võimalust.

Mis teid selle loo puhul kõige enam häirib?
See, et inimesed, kes loevad kõike ajalehtedest ja kuulavad raadiost, ei saa aru, mis toimub. Neil võib jääda kahtlus, et ma olengi need 29 miljonit oma tasku pannud. Seda võidakse seostada ka panga pankrotiga, mis tegelikult leidis aset alles kaks ja pool aastat hiljem. Need on aga kaks täiesti erinevat asja.

_________________________________________________________

Ministeeriumil pole Eenmaa vastu midagi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing