Greenspan tegi üllatuste üllatuse

Romet Kreek 23. aprill 2001, 00:00

Äsja 75-aastaseks saanud Ühendriikide keskpanga juht Alan Greenspan suudab jätkuvalt finantsturgudele üllatusi pakkuda.

Eelmisel kolmapäeval vapustas USA keskpank Föderaalreserv finantsturge keset börsipäeva ootamatu intressialandamisega 0,5 protsendi võrra 4,5 protsendile. See oli sel aastal juba neljas intressikärbe, mis viis intressimäära kuue aasta madalaimale tasemele.

Aktsiaturud võtsid intressialandamise, mis juba pikemat aega oodatud oli, vastu tormilise tõusuga. Siiani pole päris selge, miks keskpank nii radikaalse sammu ette võttis. Aktsiaturud loodavad, et intressikärbe suudab majandukasvule taas elu sisse puhuda. Eelmisel intressesättiva komitee isungil teatas keskpank, et nad on valmis jõuliselt ja kiiresti sekkuma intresse alandades, kui majanduslik olukord seda nõuab. Mis siis sundis Fedi intressi alandama?

Fed tõi seekordse intressialandamise põhjuseks jätkuva hetke ja tuleviku kasumilikkuse languse koos majandusväljavaate tõusva ebakindlusega ning löögi kapitalikulutustele. Fed ei saa leppida sellise majandusaktiivsuse nõrkust, ütles ametlik teadaanne.

Võimalikuks üheks põhjuseks, mis ei andnud Fedile aega hinge tõmmata järgmise korralise intressipoliitikat määrava istungini on minu hinnangul oodatav suur töötajate koondamislaine. Ühena vähestest maailma keskpankadest on Föderaalreservi ülesandeks ka tööhõive tagamine, mitte ainult inflatsiooniilmingutega võitlemine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing