Meelis Lao ja Peterburi allilma seos võib maksta linnapeale koha

Kadi Heinsalu 23. aprill 2001, 00:00

Isamaaliitu kuuluv Jüri Mõis viibib homseni Varssavis ja temaga ühendust saada ei õnnestunud.

Tallinna volikogu esimees, reformierakondlane Rein Voog ütles eile, et kui osutuvad tõeks FBI kahtlused, peab linnapea tagasi astuma. Küsimusele, kui tõenäoline on saada tõestust FBI väidetele, vastas Voog, et reeglina sellist asja niisama ei räägita. ?Ma ei tea aga praegu uusi asjaolusid, vaatame mis toob esmaspäev,? lisas ta.

Isamaaliidu peasekretär Andres Ammas palus eile lõunal helistada uuesti tunni aja pärast, kuid hiljem oli tema mobiiltelefon välja lülitatud.

Allilmaga seotuses süüdistatav Meelis Lao oli eile ärritunud ja vihane. ?Kõik süüdistused on valed,? kinnitas ta. Põhjalikumad kommentaarid lubas ta anda täna, kui on uurinud, kust info on pärit. ?Näidaku üks objekt, mille mina olen ostnud. Sellega saavad ka paljud teised inimesed kannatada,? tõrjus Lao süüdistusi.

FBI direktor Louis Freeh informeeris telekanal TV3 andmetel kuu aega tagasi USAs toimunud kohtumisel siseminister Tarmo Loodust, et Peterburi allilm võib häid sidemeid Tallinna linnavalitsusega ära kasutades arendada Tallinnas ulatuslikku majandustegevust. FBI peadirektori hoiatuste aluseks olid linnapea Jüri Mõisa hea tuttava Meelis Lao tihedad sidemed Peterburi allilma liidriks peetava Mogilaga.

FBI esindaja Eestis ja Baltimaades William Moschella teatas aga TV3-le, et ei tea midagi FBI juhi ja Eesti siseministri vahelise kohtumise tekstist ja võimalikest kokkuvõtetest, mis sellest tehti. ?Praeguse seisuga pole ma näinud ühtegi memo ühegi kohtumise kohta, mis oleks toimunud,? lausus Moschella. ?Mul pole konkreetset informatsiooni, mille kohta ma võiksin esitada konkreetseid näiteid,? lisas ta.

Valitsuskabineti liikmed said kohtumise sisust teada ühest memost, mille koostas Eesti USA saatkonna töötaja, kes oli selle kohtumise tõlk. Kohtumisest on ka ametlik materjal, mis on saadetud nii valitsusele, välisministeeriumile kui ka kõigile neile, kel seda vaja on, lausus siseminister Loodus reedel Kuku Raadiole. Samas Tallinna linnavalitsusel pole õnnestunud seda memo näha.

Laod on ajakirjanduses nimetatud Tallinna allilmaga lähedalt seotud ärimeheks. Ta sai laiemalt tuntuks pärast 1995. aasta sügisel Eesti Ekspressile antud intervjuud, kus teda tutvustati kui Krasnodari, Permi ja Kaasani rühmitusega hästi läbisaavat ärimeest. Peatselt pärast intervjuu ilmumist tehti Laole Tallinnas Tartu maanteel Flexeri spordiklubi juures atentaat. Kuigi Lao sai automaadivalangust rindkerre raskelt vigastada, pääses ta eluga.

Lao keerulist elu iseloomustab näiteks eelmisel kevadel everyday.com?is ilmunud uudis, kuidas kolme ärimehe atentaati üritanud palgamõrtsukad hoidsid 1999. aastal Meelis Laod jälitades tankitõrje granaadiheitja sihikul Tallinnas Keemia tänav 11 asuvat turvamaja, kus elab Lao ja sel ajal elas ka peaminister Mart Laar.

Keskerakonna liikme, endise politseikomissari Koit Pikaro sõnul on Meelis Lao sidemed Peterburi allilmaga ammu teada. Tema sõnul käis Lao mõned aastad tagasi Moskva lähedases Solntsevõ linnas, mis on tuntud kui allilma pealinn, et saada Venemaa autoriteetide käest õnnistust Eestis tegutsemiseks. ?Öeldi, et Venemaa on suur, Laoga jääb kontakti hoidma Peterburi regioon,? rääkis Pikaro. Lao ei saanud aga Pikaro sõnul Peterburi maffia esindajaks Eestis, selleks puudus tal siinses kuritegelikus maailmas vajalik autoriteet. Pikaro andmetel puudub Peterburi maffial Eestis üldse juht. Peamiselt tegeleb Peterburi maffia Eestis transiidiga, varem ka metalliga, mis Venemaalt Eesti raudteed pidi Muuga sadamasse sõidutati. ?Transiit sadamani oli jagatud ära Venemaa ja Eesti vahel, Eestis võeti laadung üle,? täpsustas ta.

Meenutuseks, skandaalne raudtee-erastaja, Venemaal elanud Giovanni Sposato pole varjanud, et erastamiseks oleks ta raha saanud Venemaalt. Jüri Mõis koos Laoga käis veebruaris Londonis Sposatoga kohtumas, kuid Mõisa kinnitusel isamaalistel kaalutslustel.

Eesti raudtee vastu tunnevad elavat huvi ka Vene multimiljonäri, uueks Rasputiniks nimetatud Boriss Berezovski lähikondsed. Märtsi lõpus käis Eestis Venemaa ühe mõjukama Aksjonenko perekonna esindaja Rustam Aksjonenko, et tutvuda raudtee erastamise ja transiidipoliitikaga. Rustami isa Nikolai lävib tihedalt Berezovskiga. Nikolai Aksjonenko kamandas endise raudteeministrina kümmekond aastat tagasi tervet Eesti NSV raudteevõrku.

Koit Pikaro sõnul on kindel, et Peterburi allilm on raha Eestisse toonud ja siinsesse kinnisvarasse investeerinud, näiteks keskturu ostmiseks, kus venelaste raha käis esindajana välja Lao. Samuti mainis Pikaro seoses Laoga Lasnamäe veerul üht kinnistut, mille venelased on ostnud kaubanduskeskuse jaoks.

?Eestis peab olema pime ja kurt, et mitte teada, kes on Meelis Lao,? lausus Pikaro. Mõisa ja Lao sõpruse kohta lausus ta: ?Ljubov s interesam? (omakasupüüdlik armastus ? tõlk.). Pikaro sõnul on Lao aidanud Hansapangale võlgu tagasi tuua siis, kui Mõis seda juhtis. ?Mäletan, et kunagi 90ndate keskel võtsime politseioperatsiooni käigus kinni ühe Lao turvamehe d?iibi,? jätkas Pikaro. ?Autos oli raadiojaam, mis oli Hansapanga raadiovõrgus ja välja timmitud politsei lainele. Paari tunni pärast tuli korraldus ihukaitsja vabaks lasta.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing