Nokia raputab Ericssoni kandadelt maha

Kaja Koovit 23. aprill 2001, 00:00

Maailma juhtiv mobiiltelefonide tootja Nokia teatas reedel, et kontserni kasum kasvas esimeses kvartalis 9,4% ja kontsern teenis 975 miljoni euro (15,3 mld krooni) suuruse puhaskasumi. Aktsia kohta teeb see kasumiks 21 senti ehk 2 senti rohkem, kui analüütikud prognoosisid.

?Olen esimese kvartali tulemustega rohkem kui rahul,? ütles Nokia juht Jorma Ollila. Pressikonverentsil kinnitas ta, et kontsern jätkab turuosa suurendamist nii mobiiltelefonide kui võrguteenuste osas ja kui praegu on GPRS ja 3G sissetöötamise periood, siis aastatel 2003?2004 peaksid ka marginaalid suurenema.

Nokia aktsia hind langes küll majandustulemuste avaldamise järgselt veidi, kuid pööras hiljem tõusule. Analüütikute sõnul oli langus põhjustatud aktsiahinna kiirele tõusule järgnenud kasumi väljavõtmisest. Ehk nagu turul tegutsejate strateegia kõlab: ?Osta kuulujuttude põhjal ja müü, kui need on leidnud kinnitust.?

Kui Nokia suutis investoreid rõõmustada, siis konkurendi Ericssoni tulemused olid turule pettumus ja aktsia hind langes ligi 15 protsenti.

Kuigi Ericssoni 1 mld Eesti krooni suurune kasum ületas veidi analüütikute oodatud 0,91 miljardit krooni, oli see siiski 90% eelmise aasta sama aja tulemusest madalam. Ericsson suutis kasumisse jääda vaid tänu Juniperi aktsiate müügist saadud 9,2 mld krooni suurusele erakorralisele kasumile.

Analüütikutele teeb muret ka Ericssoni võrgusüsteemide marginaalide langus. ?Varem oli neil probleeme mobiiltelefonidega, nüüd näib, et probleem on saanud uue suuna,? lausus uudisteagentuurile Bloomberg Amstelg NV Amsterdami strateeg Lukas Daalder.

Erinevalt Nokia juhi Jorma Ollila kindlast ja hästi esitatud tulevikunägemusest ei suutnud Ericssoni juht Kurt Hellström investoritele kindlust pakkuda. ?Turul on selgelt tagasiminek,? lausus Hellström ?See on laienenud Ameerika Ühendriikidest Euroopasse ja laieneb tõenäoliselt ka Aasiasse,? ütles ta.

Teises kvaratlis ootab Hellström 8,5 miljardi Eesti krooni suurust kahjumit ja ka kolmanda kvartali suhtes ei pruugi kasumi kasvus olulisi hüppeid tulla. Lisaks kinnitas Hellström kuuldusi, et kontsern kavatseb koondada 10 000 töökohta.

?Turule Ericssoni raport ei meeldinud, Nokiasse suhtuti neutraalselt,? iseloomustas turul valitsevat olukorda Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik.

Moigi sõnul on Nokial konkreetsed kasvunägemused, mis Ericssonil paraku puuduvad. ?Kui kogu sektor on nõrk, tuleb ettevõttel investorites usalduse äratamiseks näidata, et ta suudab raha teenida ja et on olemas normaalne tulevikunägemus,? põhjendas Moik suuremat usaldust Nokia vastu.

?Kui Nokia suudab oma turuosa hoida ja suurendada ning marginaale parandada, on tegemist väga hea investeeringuga,? lausus Moik.

Investeerimispank Credit Suisse First Boston kordas reedel avaldaud majandustulemuste põhjal Nokia aktsiale varem antud tugevat ostusoovitust.

?Ericssoni aktsiat ma hoiaksin, kuigi tuleb tunnistada, et erilist tõusupotentsiaali ma aktsial ei näe,? ütles Heleba investi fondijuht Werner Lukowsky finantsportaalile FTMarketwatch.

Investeerimispank Goldman Sach, kes nädala algusues oli Ericssoni pikaajalistest probleemidest hoolimata andnud aktsiale väga nõrga ostusoovituse, alandas selle neutraalsele tasemele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing