Pakettmajad tulevad Maarjamaale

Ain Alvela 23. aprill 2001, 00:00

Kinnisvarafirma Milverston Invest hakkab alates eelolevast suvest Eestis müüma Soome firma Kastelli pakettmaju, mille püstitamiseks koos asjaajamisega kulub vaevalt pool aastat, kusjuures odavamate lahenduste hinnad jäävad alla miljoni krooni. Ühtekokku on kliendil valida umbes 500 erineva eramuprojekti vahel. Kastelli majad on nn keskastme eramud üldpinnaga 50 m² (suvemajad) kuni 180 m². Koos siseviimistlusega algab sellise maja ruutmeetrihind 6000 kroonist. Eeloleval suvel püstitavad soomlased, kes meie ehitajaid välja õpetavad, Eestisse viis näidismaja, aasta lõpuks plaanitakse müüa 15 pakettmaja.

Milverston Investi juhatuse liige Rene Paats märkis, et Kastelli pakettmajade eripära võrreldes elementmajadega, mis tehases kokku monteeritakse, seisneb selles, et nende kokkupanek toimub otse ehitustandril. Materjal saadetakse Soomest nummerdatuna ja kottidesse pakituna. Kliendil tuleb endal vaid krunt soetada, kommunikatsioonid rajada ja vundament ehitada. ?Tulevasel majaomanikul avaneb võimalus kohapeal oma silmaga jälgida, kuidas ja millest tema maja ehitatakse,? selgitas Paats. ?Klient saab kaasa kõigi detailide kinnitamise joonised ja videomaterjali töö käigu kohta, nii et põhimõtteliselt võib sõbrad appi võtta ja maja ise kokku panna, sest on ju teada, et vähemalt poole iga maja maksumusest moodustab tööraha.?

Pakutav baaspakett sisaldab maja ehitusprojekti, karkassi, välis- ja siseseinu, soojustust, aknaid-uksi, sarikaid ning kiletatud katust. Põhipakett maksab keskeltläbi 300 000 krooni, koos viimistlusega läheb selline maja maksma 800 000 krooni. Keskmise suurusega ja veidi üle keskmise viimistlustasemega majade hinnad jäävad siiski 1?1,4 miljoni krooni vahele.

Paats loodab, et Kastelli majade müügi baasil õnnestub Milverstonil luua paindliku teenindusega kodukeskus, kus on ühe katuse alla koondatud nii majade müügisalong, infopunkt laenude, kindlustuse ja kinnisvara kohta kui ka ehitusmaterjalide, kaminate, sepisaedade jmt tellimiskeskus. Kokkulepe on saavutatud kinnisvaraportaaliga City 24, kust klient hakkab saama infot elamukruntide kohta.? Peagi avab Milverston oma esindused Tartus ja Pärnus, edaspidi ka Lätis.

_________________________________________________________

Eks neid elementmajade tootjaid ole nii meil kui Põhjamaades palju, aga vaieldamatult tihendab uue tegija turuletulek konkurentsi. Tekib huvitav situatsioon ? meie ekspordime kuni 95 protsenti oma majadest Rootsi, Soome ja Norra turule ning nüüd siis ilmneb, et soomlased üritavad oma majadega meie turgu proovida. Aga see on ju tore.

Kodumajatehas toodab palju ka kahe- kuni neljakorruselisi korterelamuid ja ridamaju, mida on küllaltki kasulik ehitada, pealegi on nende tootjad turul tunduvalt vähem kui eramute tegijaid.

Praegu pakume kümmekonda erinevat eramaja projektlahendust, nõutavaim maja on 100?130m² üldpinnaga, kusjuures peab märkima, et ka eestlane hakkab elementmajadesse üha kahaneva eelarvamusega suhtuma.

Me oleme omal ajal Kastelli inimestega rääkinud ja siiani imestanud, et nad pole oma majadega veel Eesti turule tulnud. Konkurents oleneb muidugi suuresti sellest, millise hinnapoliitika ja strateegiaga nad tulevad. Aga kuna Matek toodab ikkagi monteeritavaid majasid, Kastelli majad aga käivad n-ö pulkadest kokku, siis on meie tooted küllaltki erinevad. Põhjamaadest saavadki Eesti turule tulla ainult soomlased, sest meie arhitektuurilised tõekspidamised on soomlastega väga sarnased. Näiteks, nii nagu Soomes, peetakse ka Eestis sauna au sees.

Matek pakub üle 50 erineva tüüpprojekti, ent eelmisel aastal müüdud paarisajast majast püstitasime vaid neli-viis tüüpilise projekti järgi. Nõutavaim maja on kuni 160 m² suurune kolme magamistoa ja külgeehitatud garaa?iga elamu.

_________________________________________________________

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing