Rasked nakkushaigused ohustavad meedikute elu

23. aprill 2001, 09:12

HIVist märksa sagedamini ette tulevad tuberkuloosi- ja hepatiidinakkused on viimastel aastatel põhjustanud meditsiinitöötajate seas ka surmajuhtumeid, kirjutab Postimees.

?Meie haiglale on teada 13 juhtu, kus meditsiinitöötajat kahtlustati kokkupuutes HIVi nakatunud patsiendi verega,? ütles Merimetsa haigla arst ja riikliku infektsioonhaiguste erialakomisjoni liige Kai Zilmer. ?Õnneks on kõik uuringud seni negatiivseks jäänud.?

Mitmed arstid tunnistasid Postimehele, et HIVist rohkem kardavad meditsiinitöötajad näiteks nakatumist maksakahjustust põhjustavasse B-hepatiiti ja tuberkuloosi.

Meremeeste haigla direktor Kaido Kotkas, kel on tulnud opereerida kaht aidsihaiget, ütles, et sai patsientide surmatõvest teada alles tükk aega hiljem ja siis oli küll kõhe tunne.

?Aga näiteks B-hepatiidiga on lood tõesti hullud,? nentis Kotkas. Ka tema teab mitut juhtumit, kus arstid on tööl olles rasketesse haigustesse nakatunud.

Eesti tuberkuloositõrje programmi juht Kai Vink on oma erialal puutunud sageli kokku tuberkuloosihaigetega ning kuulub seetõttu samuti tohtrite riskirühma.

?Väga paljudel arstidel on olnud õnne ja nad on hiljem tuberkuloosist paranenud,? lausus Vink. ?Aga on olnud ka surmajuhtumeid.?

Vingi, Zilmeri ja Kotkase hinnangul taandub probleem suuresti seadustele ja meditsiinitöötajate kindlustatusele.

?Seni on vastu võtmata nakkushaiguste seadus, samuti ka patsiendi- ja arstikaitse seadused,? sõnas Vink.

Alati ei saa ka tõestada, et arst nakatus just tööülesannete täitmisel. Seega jääb tööandjale võimalus vastutusest kõrvale hiilida ning arst on patsiendina endiselt kaitsetu. Nakatunud või nakatumisohus arst peab töölt lahkuma ja sunnitud eemalolek võib kesta väga kaua.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing