EBRD riskiraha toetab Ida-Euroopa reforme

Sirje Rank 24. aprill 2001, 00:00

Kaheksa 27 riigist, kus Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) tegutseb, on tänaseks Euroopa Liidu kandidaatriigid, mis loodavad esimeste hulgas liitu pääseda.

Ent pank investeerib ka sellistesse riikidesse, nagu Albaania ja Moldova, kuhu tavainvestorid oma raha panna ei riski. Edaspidi nihkubki panga fookus Baltimaadest ja Poolast rohkem itta ? Venemaale, Ukrainasse ja Kesk-Aasiasse, kus turumajandusreformid on aeglasemad või pea olematud.

Koosoleku raames avaldas pank ka iga-aastase siirdemajandusriikide ülevaate, kus ennustab Venemaale tänavu majanduse kasvutempo poolitumist mulluselt 7,7 protsendilt ning regioonile tervikuna tagasiminekut 5,4 protsendilt 3,7 protsendile. Tihedate kaubandussidemete tõttu Euroopaga mõjutab maailmamajanduse kasvu aeglustumine Ida-Euroopat vähem kui teisi arenevaid turge.

Pank hoiatab süveneva tasakaalutuse eest mitme eduka ELi kandidaadi majanduses, nimetades Eesti ja T?ehhi suurt kaubandusdefitsiiti ning Ungari kiirenevat inflatsiooni.

1991. aastal endise sotsialismibloki turumajandusreformide toetamiseks loodud EBRD on Ida-Euroopas ja SRÜ riikides suurim üksikinvestor. Panga hinnangul on investeeritud miljardid toonud piirkonda välisinvesteeringuid kokku 50 miljardi dollari (869 mld Eesti krooni) eest.

EBRD kaasfinantseerimisel käivitus 90. aastate alguses Ida-Euroopa pankade erastamine, milles Lääne kommertspangad üksi polnud nõus osalema. Praegu vajab sarnast abi Balkan. Ilma EBRD 2,4 miljardi kroonita oleks ära jäänud USA autotootja General Motorsi investeering Venemaale Ladasid tootvasse AvtoVAZi. Pank on toetanud ka Leedu telekomi erastamist ning Poola raudteereformi. Kokku on rahastatud 780 projekti.

Suurim tagasilöök on seni Venemaa 1998. aasta finantskriis, kus pank kaotas kokku 4,1 miljardit krooni. Sellest on toibutud ? mullu teenis EBRD 2,4 miljardit krooni kasumit.

Nüüd plaanib EBRD Venemaale naasta. Juba läinud aastal kasvas panga Venemaa projektide maksumus kaks korda 9,1 miljardile kroonile ning aastaks 2003/2004 peaksid iga-aastased investeeringud kasvama 15,6 miljardile kroonile.

?Me oleme valmis investeerima teatud tingimustel, mis aitavad uuesti üles ehitada usalduse Venemaa vastu,? ütles panga president Jean Lamierre Reutersile. Nii mõjutas EBRD naftakompaniid Lukoil avaldama oma majandustulemused vastavalt rahvusvahelistele standarditele, seades selle 2,6 miljardi kroonise laenu tingimuseks. Gazprom pole aga EBRD tingimusi täitnud ning kavandatud 4,3 miljardi kroonine laen on jätkuvalt õhus.

1996. a kahekordistas EBRD kapitalibaasi 313 miljardi kroonini ning eesmärk on suurendada panga iga-aastane laenutegevus 54,7 miljardi kroonini.

Probleemiks on aga õige tasakaalu leidmine riskantsete ja väiksema riskiastmega projektide vahel. Panka on kritiseeritud kommertspankade eest lepingute äravõtmise pärast. Samas võib liiga palju riskantseid projekte rahastades ähvardada EBRDd aktsionäride viha, nagu 1998. aasta Vene kriisis kantud kaotuse puhul. Praeguseks on panga definitsiooni järgi arenenud riikidesse, nagu Poola, tehtud investeeringute osakaal kahanenud portfellis 34 protsendile. 1995. aastal oli väiksema riskiastmega investeeringuid ligi pool portfellist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing