Eesti poliitikamaastik vajab kiiresti giljotiini

24. aprill 2001, 00:00

Äripäeva hinnangul tuleb ühiskonnas tekkinud umbusalduse ja pingete maandamiseks muuta keskvalitsuse ja Tallinna linnavalitsuse koosseisu. Kõige parem lahendus on Mart Laari ja Jüri Mõisa tagasiastumine.

Praeguste juhtidega ei ole võimalik enam rahva usaldust taastada. Ministrid ning linnajuhid võivad teha õigeid otsuseid ja tublit tööd, aga kuna neid ei usaldata, siis on neil oma otsuseid väga keeruline avalikkusele põhjendada. Tartu linnapea ja Reformierakonna juhatuse liige Andrus Ansip ütles möödunud nädalal, et usalduse kaotus on poliitikule piisav põhjus ametist lahkumiseks. Tal on õigus. Kui usalduse kaotanud poliitikud jätkavad kõrgetel ametikohtadel, siis pidurdavad nad Eesti arengut.

Viimane avalikkuse ette toodud süüdistus puudutab Jüri Mõisa, Meelis Laod ja Peterburi allilma. Väidetavalt hoiatas FBI juht siseminister Tarmo Loodust, et Peterburi allilm on seotud Tallinna linnavõimuga ja ostab Tallinnas kinnisvara kokku. Jüri Mõisa kinnitusel on tegemist valega, mille taga on Reformierakond. Tegelikult ei ole praegu küsimus Laos, vaid selles, et kaks võimuparteid ei suuda vähemalt Tallinnas normaalselt koos töötada. Erinevate süüdistustega üritatakse teineteisele jalga taha panna. Selle kukepoksi tulemus on Eesti maine kahjustamine ja inimeste võõrandumine poliitikutest. Vastik on vaadata erakondade kahepalgelisust. Hea näide on FBI juhi ja siseministri kohtumise memo. Senikaua kuni koostöö laabus, ei olnud FBI süüdistused Reformierakonnale probleem. Nüüd, kui abilinnapea Priit Vilba sattus n-ö tule alla, kasutati oma positsioonide parandamiseks kuu aega tagasi toimunud kohtumist.

Kolmikliidu juhtpoliitikud väidavad, et lahkarvamused on loomulikud ja et tähtis on lõpptulemus ehk koalitsioonilepingu täitmine. Mõisa lahkumine võib tähendada Keskerakonna võimuletulekut Tallinnas. Laari taandumise korral on aga keeruline nimetada ametisse uut peaministrit. Võivad tekkida probleemid uue koalitsioonilepingu koostamisel ja kolmikliit võib laguneda.

Äripäeva hinnangul on kolmikliit kohustatud seniste koalitsioonivalitsuste koosseisud nii Toompeal kui all-linnas ümber vaatama, sest kolmikliit lubas võimule tulles peatada rahva võõrandumise riigivõimust. Poliitikute suhtes umbusalduse suurenemisega kaasneb oht, et valimisaktiivsus parlamendi ning kohalike omavalitsuste valimistel väheneb ja edu saadab populiste. Et sellist arengut vältida, peavad kolmikliidu erakonnad sundima usalduse kaotanud poliitikud kõrgetest ametitest lahkuma.

Isamaaliidu anonüümseks jäänud esindajad kinnitasid eile ajalehtedes, et lähiajal hakkab päid lendama. See oleks kiiduväärt. Piltlikult öeldes tuleb Eesti poliitikamaastikul valitsevate probleemide lahendamiseks kasutada giljotiini. Eutanaasia peale lootmine pole andnud tulemusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing