Kes on homme Tallinna meer, kes peaminister?

25. aprill 2001, 00:00

Diplomaate saadetakse maalt välja ikka paarikaupa. Ühe vaenuleeri ? Reformierakonna ? abilinnapea Priit Vilba kas lahkus ise või sunniti lahkuma eile, seega... Hinge kinni pidades oodati peaminister Mart Laarilt skandaalset paljastust Tallinna linnapea sõbra Meelis Lao aadressil, aga seda ei tulnud.

Isamaalase ja Tallinna meeri Jüri Mõisa tagasiastumise nõudega tahab Reformierakond saada endiselt poliitilist revan?i. Kuid nii kaugele, et protesti märgiks valitsusliidust välja astuda, Reform ei lähe.

Võim on armas, selle nimel on vaeva nähtud ja raha kulutatud. Tõenäoliselt ei astu Jüri Mõis vabatahtlikult tagasi, seda enam, et Meelis Lao kohta pole midagi eriti kompromiteerivat ilmsiks tulnud. Mitte midagi niisugust, mis ületaks senist uudisekünnist.

Reformierakonnale on siiski auküsimus Mõis tagandada ? muidu jäädakse üldsuse silmis kaotajaks pooleks ?, aga mitte igasuguse hinnaga. Valitsusliidust väljaastumine, liitumine opositsiooniga oleks liiga ränk hind. Kuigi Reformierakonnal avaneks opositsioonis võimalus puhastuda ja järgmistel kohalikel valimistel võita.

Selget distantseerumissoovi näitas eile Mart Laar, kes saatis ajakirjanike ette tulle siseminister Tarmo Looduse. Ise ta rääkis FBIga, ise ta vaikis siiamaani ? nii et helpige ise oma suppi!

Erakorraliste parlamendivalimiste esilekutsumisega ei saa ei Isamaaliit ega Reformierakond riskida. Põhjuseks kummagi erakonna ülimadal populaarsus.

Valimistel võidaks keegi kolmas-neljas, näiteks Keskerakond või Mõõdukad. Need parteid oleksidki võimalikest paleepööretest suurimad kasusaajad.

Mängimata küll esimest viiulit, läheb Keskerakonda ja Mõõdukaid vaja mõlemal rivaalitseval poolel. Sestap on nad praegu hästi kuss ? Edgar Savisaar ei algatagi enam umbusaldushääletusi Mõisa vastu, ehkki täna oleks põhjust palju rohkem.

Mõõdukad said tule alt varju viia majandusminister Mihkel Pärnoja. Ahvatlevaid pakkumisi ühelt ja teiselt poolt võib lausa sadama hakata.

Tõenäoliselt soovivad tüli summutada mõlemad presidendifavoriidid, Peeter Tulviste ja Toomas Savi. Kujuneda võivas ägedas duellis kahjustuks mõlema populaarsus.

Et FBI ei aidanud meie meestel selget sotti saada, siis tõenäoliselt jätkab kolmikliit enda ravi konservatiivselt.

Operatiivne vahelesegamine tundub olevat poliitiliselt vastunäidustatud. Laar kutsub Mõisa Isamaaliidu tagatuppa ja manitseb isalikult. Mõis saab loa jätkata tingimusel, et lõpetab avalikkuse pideva intrigeerimise oma ütluste ja sõpradega. Reformierakond täidab abilinnapea koha mõne teise oma mehega.

Kui muidugi ei juhtu midagi ootamatut. Näiteks sekkub president Lennart Meri oma tavapärasel jõulisel moel. Tema ei pruugi rahulduda ainult Jüri Mõisa tagasiastumisega, vaid nõuab Mart Laari enda lahkumist. Dedu?ka starõi, jemu vsjo ravno.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing