Eesti edukas etteaste konkurentsi reitingutabelis

Sirje Rank 26. aprill 2001, 00:00

Eesti järel järgmine Ida-Euroopa riik on Ungari, mille leiab vaadeldud 49 riigi koondtabelis 27. kohalt. Liidriks on ?veitsi maineka Rahvusvahelise Juhtimise Arendamise Instituudi (IMD) aastaraamatus ?World Competitiveness Yearbook? kolmandat aastat USA. Teisel kohal on Singapur ja kolmandale kohale on aasta-aastalt astme võrra kerkides tõusnud Soome.

Erinevate tegurite lõikes, mida kokku on 286, hakkab Eesti puhul positiivsena silma suutlikkus muutustega kohaneda, kus Eestil on Brasiilia ja Hongkongi järel kolmas koht. Võrdluseks on Soome alles 32. kohal, Iirimaa 20. ja Ungari seitsmendal kohal.

Eestlaste ettevõtlusvaimu väljendab 4. koht valmisolekus oma firmat luua ? poolakad on siin alles 38. kohal, naabrid Rootsi ja Soome 13. ja 29. kohal. Ettevõtlikkus eraldi tegurina on Eestile toonud 8. koha ? esimesed on siin Hongkong, Iisrael ning Iirimaa neljas. Pingerea viimaselt kohalt leiab Jaapani ning T?ehhi 42. kohalt.

Uue infotehnoloogia rakendamiselt on Eesti seitsmes, enne Kanadat. Esikolmiku loovad Soome, Rootsi ja Island ning viimast kohta hoiab Itaalia. Ka Poola, tagantpoolt neljas, on raporti järgi visa uusi võimalusi rakendama.

Raporti järgi on Eesti esikümnes (9.) ka elektroonilise äri arengult, mis võimaldab kujunenud baasilt ettevõtetel oma tegevust arendada. Esikohal on Soome, viimane Poola, Ungari tagant neljas ning Venemaa 41. kohal.

Raport hindab Eesti investeeringute jaoks atraktiivseks riigiks. Esikohal on Iirimaa ja Singapur, Ungari neljas. Eesti hoiab USA ees 7. kohta. Välisinvesteeringute kaitselt on Eesti Singapuri järel teine, Venemaa aga viimasel kohal.

Need on olulised näitajad, IMD aastaraamat on rahvusvaheliste ärijuhtide üks peamisi ?töövahendeid?, mille järgi oma investeerimisotsused paika pannakse.

Vähem rõõmustav on leida Eesti eelviimaselt kohalt nii inseneride arvult kui kvalifitseeritud tööjõu olemasolu poolest. Inseneride ja IT alal on tugev riik India, mis on üksi andnud 30% USA Silicon Valley miljonist võõrspetsialistist.

Kulutustelt haridusele, mis on oluline tegur teadmistepõhise ühiskonna kujundamisel, on Eesti USA järel 9. kohal. Esimesed on siin Iisrael, Kanada ja Rootsi. Kuivõrd ülikooliharidus konkurentsivõimelise majanduse vajadustele vastab, näitab 19. koht Rootsi järel. Siin on esikolmikus Iisrael, Soome ja Iirimaa, viimased Jaapan ja Luksemburg. Investeeringutelt teadusesse ja arendusse oleme pingerea tagumises pooles. Elu kvaliteeti on Eestis hinnatud Türgi järel 38. koha vääriliseks. Sellega jääb Eesti alla nii Slovakkiale, Sloveeniale kui ka T?ehhile, edestab aga Ungarit, Poolat ja Venemaad.

SKT absoluutarvult pole viimane koht Eestile ootamatu, SKT reaalkasvult on Eesti aga läinud aasta 6,4 protsendiga 11. kohal. Tabeli liidrid on Hongkong 10,5 ja Iirimaa 9,9 protsendiga. Tuleva aasta ennustuses on esikohal Iirimaa ja Hiina, Eesti on 6 protsendiga 6. kohal, olles kiireima kasvuga Ida-Euroopa riik.

Muret teeb tabelis USA 32. koht ennustatud 3,1% kasvuga ning Jaapani eelviimane koht 1,4% SKT kasvuga. Tegemist on kahe juhtriigiga, mis koos annavad 46% maailma sisemajanduse kogutoodangust. Nende kahe kasvu aeglustumine mõjutab negatiivselt ka teiste riikide käekäiku.

Kõrge koht tabelis toob investeeringuid

Prestii?ikas analüüs

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing