Kõrge koht tabelis toob investeeringuid

Kristi Malmberg 26. aprill 2001, 00:00

Välisinvesteeringute agentuuri juhi kohusetäitja Piret Karmo sõnul mõjutab Eesti hea koht reitingutabelis kindlasti investeeringute hulka. Karmo selgitas, et kui investorid vaatavad ringi, kuhu uus tööstus või filiaal luua, siis teevad nad kõigepealt pika nimekirja potentsiaalsetest kohtadest. ?Eesti võimalused sinna nimekirja sattuda on nüüd kindlasti paremad,? märkis Karmo.

Peaministri majandusnõunik Kersti Kaljulaid märkis, et see tulemus pole teab mis üllatus. Kaljulaid selgitas, et arvestades Eesti kiiret arengut, inimeste haridustaset ja kõike muud, oli ka aeg, et meid märkama hakataks.

Kaljulaidi ütlusel oleks kõrgest kohast reitingutabelis hoolimata vaja ühte head riiklikku reklaamikampaaniat. ?Näiteks geenivaramu projekt sobiks sellesse kampaaniasse,? lisas Kaljulaid.

Samuti nimetas peaministri majandusnõunik Eesti mainele hästi mõjuvana IT-kolled?i loomist, mis annab lootust, et kunagi on võimalik Eestis tarkvara kirjutada välismaale.

Karmo kinnitusel on mõnede puuduste kõrvaldamisel kindlasti võimalik Eesti kohta veelgi parandada. ?Ma ei usu aga, et väga suur hüpe võimalik oleks,? nentis Karmo.

Karmo sõnul jäid mõned asjad, milles Eesti tugev on, meie reitingu kujunemisest välja. Ta tõi näitena arvutiühenduste hulga inimeste arvuga võrreldes.

Samuti oli Eesti ühe nõrkusena välja toodud eksport, mida Eesti-siseselt on peetud pigem tugevuseks. Konjunktuuriinstituudi vanemteaduri Leev Kuumi sõnul oli ekspordi ebaõnnestunud tulemuse aluseks 1999. aasta arvud, kus eksport langes 8 protsenti.

Kuum lisas, et ekspordi mõju üldindeksile polnud küll väga suur, kuid mõne koha võrra oleksime ehk ikkagi tõusnud.

Reitingutabeli jaoks vajalikku küsitlust viidi läbi 150 suurettevõtte hulgas. Lisakriteeriumiks oli välishuvi. Ettevõtete esindajad pidid vastama sajast küsimusest koosnevale ankeedile, kus tuli kuue palli süsteemis hinnata ettevõtluskeskkonda praegu ja tulevikus. ?Vastustes domineerisid kolmed ja neljad,? märkis Kuum.

Üks ankeedi täitjatest, Ühispanga analüütik Sven Kunsing meenutas, et oli ankeeti täites üsna optimistlik. ?Pole olnud väga karme märke, et majanduskasv ei tule selline, nagu prognoositud, ehk siis 5?6protsendiline,? lausus Kunsing.

Kunsing ütles, et peale tööpuuduse väga suuri probleeme Eestis praegu näha pole. Ta lisas, et märgid aeglustumisest on küll tööstustoodangu osas.

Kunsingu sõnul teeb palju murelikumaks praegune sisepoliitiline olukord. ?Välismaalt vaadates võib see jätta mulje tõsistest probleemidest,? nentis ta. ?Kui see ei lõpe, võib koht varsti langema hakata.?

Eesti edukas etteaste konkurentsi reitingutabelis

Prestii?ikas analüüs

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing