Asmer süüdistab pankrotistumises Goodyeari

Sirje Niitra 27. aprill 2001, 00:00

ASi Asmeri praeguse juhatuse esimehe Neeme Rõigase selgituse järgi pankrotihaldurile on firma maksejõetuse põhjuseks koostöö Goodyear Svenskaga, mille rehvide maaletoomise ja turustamisega Asmer tegeles.

Rõigas süüdistab kirjas pankrotihaldurile tuntud rehvitootjat selles, et see muutis oma äristrateegiat ASile Asmer kahjulikus suunas, mistõttu jäi firmal saamata kokku 15,8 miljonit krooni.

Samal ajal kui Goodyear Svenska seadis ASile Asmer koostöö jätkumise tingimuseks investeeringute tegemise müügitegevuse arendamisse, jätkas rehvitootja läbirääkimisi oma kaubamärgi esindusõiguse üleandmiseks teistele Eesti äriühingutele, seisab seletuskirjas. Teiseks plaanis Goodyear rehvide protekteerimise tehase rajamist Eestisse, mis kahandaks uute rehvide müüki.

1999. aastal võttis Asmeri nõukogu vastu otsuse laiendada tegevust Venemaale, sõlmides selleks pikaajalise koostöö lepingu ühe sealse firmaga suures koguses rehvide tarnimiseks. Goodyear Svenska uuest äristrateegiast tulenev tegevus ei võimaldanud Asmeril aga seda lepingut täita, mille eest tuli tasuda trahvi ligi 10 miljoni krooni ulatuses.

Turuolukorra muutusest tingitud raskustele omanimelises firmas viitab ka regionaalminister Toivo Asmer, kes loobus firma juhtimisest ja hiljem ka aktsiatest poliitikasse suundumise tõttu. Ta ütleb, et Asmeri hulgimüügi ajas käpuli Goodyeari teise suure rehvimüüja Dunlopiga ühinemise järel tekkinud ühine Balti keskus, mis rehvimüügi üle võttis. Sama lugu toimus tema sõnul ka Teboili õlidega. ?Infast Oil, mis pidi tegelema ainult laeva- ja veduriõlidega, lihtsalt lõi meie kliendid ühel hetkel üle,? selgitab ta.

Toivo Asmer tõdeb, et ega tema lahkumine esialgu juhtimise juurest ja hiljem ka omanikeringist firmale kasuks tulnud. Paljud kliendid tundsid ja usaldasid teda kui endist võidusõitjat. ASi Asmer ligi 15 miljoni krooni suurust võlakoormat ei suuda aga minister kuidagi uskuda. ?See on umbes kolm korda suurem, kui oleks loogiline,? lausub ta, kahtlustades, et suure osa sellest moodustavad trahvid ja viivised.

Tänaseks on ASi Asmer rohkem kui 31 töötajast palgal veel neli, nende hulgas projektijuhina ka Mati Asmer, kelle vend Toivo 1994. aastal peadirektori asetäitjaks tööle võttis. Mees ütleb, et pole kunagi olnud aktsionär, vaid üksnes palgatöötaja. Mati Asmer ei oska öelda ka, kes on praegu juhatuse esimehena esinev Neeme Rõigas. ?Pidi üks noorevõitu mees olema,? lausub ta. Ka omanikke ei oska Asmer nimetada.

Äriregistri andmetel on ASil Asmer kolm aktsionäri: Piibe Piibur (89,9%), Tarmo Neohaus (9,8%) ja Koit Kivirand (0,3%). Toivo Asmer müüs oma aktsiad kokku 1,4 miljoni krooni väärtuses möödunud aasta juunis, kuid sellest ajast on need vähemalt ühe korra veel omanikku vahetanud. Kuni Neeme Rõigase juhatusse arvamiseni selle aasta veebruaris oli ASi Asmer juhatuse liikmena üles antud Mati Asmer ja enne seda oktoobrist 1997 kuni juulini 1999 Toivo Asmer.

Eile toimunud võlasusaldajate üldkoosolek otsustas ASi Asmer likvideerida ja selle vara maha müüa. Võlanõudeid on praeguse seisuga 14,7 miljoni krooni eest, millest suuremad kuuluvad 11,7 miljoniga Julianuse Inkassole ja 2,3 miljoni krooniga Ühispangale.

Pankrotihaldur Eve Selbergi sõnul on ettevõttel vara bilansi järgi 4,6 miljoni krooni eest, kuid turuväärtuses umbes 3 miljonit. Olulisim müügiobjekt on otse Saue linna keskel asuv ladu koos kaubaga. ?Eks parem kaup ole maha müüdud, järel on see, mis seisma jäänud,? tõdeb ta. Vara laialitassimist, nagu pankroti eel alatihti kombeks, halduri sõnul toimunud ei ole, ka pole tal esialgu põhjust kedagi firma sihilikus pankrotti viimises süüdistada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:25
Otsi:

Ava täpsem otsing