USA kardetud langusest sai tõus

Sirje Rank 30. aprill 2001, 00:00

Tänu auto- ja mööbliostudele ning kulutustele muude kestvuskaupade peale kasvas USA sisemajanduse kogutoodang esimese kolme kuuga 2 protsenti, näitasid USA kaubandusministeeriumi reedel avaldatud esialgsed andmed.

Tulemus ületas kahekordselt turgude ootused ning eelnenud kvartali kasvunumbrid. Vähemalt mõneks ajaks peaks see jutud USAd ähvardavast majanduslangusest summutama, leidsid osad analüütikud.

Wall Street läks tõusule, sest tugevam majanduskasv tõotab firmade kasumite kosumist. Dollar tugevnes, sest USA firmade väljavaated ja USA investeerimisvõimalused näivad endiselt ahvatlevamad kui mujal.

USA rahandusminister Paul O?Neill kommenteeris numbrit kui ?suurepärast uudist?, mis näitab USA majanduse ?erakordse vastupanuvõimet?.

Vähem optimistlikud, sealhulgas Briti Financial Times oma juhtkirjas, manitsevad ?ampanja korkimisega ootama.

Kõige olulisem number USA kaubandusministeeriumi raportis oli eratarbimise kasv, mis kerkis esimeses kvartalis aasta arvestuses 3,1 protsendile detsembris lõppenud kvartali 2,8 protsendilt. See näib kinnitavat, et keskpanga jõuline intresside alandamine ? sel aastal kahe protsendipunkti võrra ? on suutnud ostuoptimismi üleval hoida. Eratarbimise arvele langeb USAs kaks kolmandikku majanduslikust aktiivsusest.

USA-le positiivne, kuid maailma majanduskasvu jaoks vähem rõõmustav oli USA impordi vähenemine 10,4% võrra. USA-l aitab impordi langus tasakaalustada suurt kaubandusdefitsiiti, mis ulatus mullu 4,4 protsendile SKTst ning ei saa Rahvusvahelise Valuutafondi hinnangul kestvalt sellisele tasemele jääda.

Reedel avaldatud statistika näitab, et ameeriklased on kiirustanud soodsamaid laenutingimusi ära kasutama. Kestvuskaupade müük hüppas esimeses kvartalis 11,9%. See on järsk kannapööre võrreldes eelnenud kvartaliga, kus kulutused suurtele ostudele kahanesid 3,1 protsenti.

Samas ei ole oluliselt paranenud seis ettevõtete investeeringute osas, mille järsk langus ajendas USA keskpanka nädalapäevad tagasi uuesti intresse alandama. Need küll üllatasid, kasvades 1,1%, sest analüütikud ootasid firmade viimaste majandusandmete ning investeeringute külmutamisplaanide peale pigem 10% langust.

?See teeb mind tuleviku suhtes skeptiliseks,? ütles üks analüütik Reutersile, viidates sellele, et mõju pole veel välja löönud.

Peamiseks riskiteguriks USA majanduses on endiselt tarbija, ehk küsimus sellest, kas massilised vallandamised mõjutavad ameeriklast rahakoti raudu kokku klõpsama. Reedel avaldatud tarbijausalduse indikaator ? Michigani ülikooli indeks ? näitas taas pessimismi süvenemist. Indeks kukkus märtsi 91,5 punktilt aprillis 88,4 punktile, seades kahtluse alla, kas osturalli teises kvartalis enam sellises tempos jätkub.

Nõudlus on aga firmade investeeringute jaoks veelgi määravam tegur kui kasumid, millest investeeringuid rahastatakse.

Analüütikute hinnangul käib omamoodi maavõistlus ? kas langus tööstuses viib eratarbimise vähenemisele või suudab ameeriklaste ostuoptimism tööstuse langusest välja tõmmata. ?Kõige olulisem on, et USA tööstus jõuaks mõõnast üle saada enne, kui majapidamised oma tarbimist vähendama hakkavad,? ütles Rootsi riigipanga USA analüütik Peter Svensson.

Analüütikud peavad USA tulemust üllatavaks

G7 edastab optimismi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing