Laari endisel ärisõbral kahtlus raskes kuriteos

30. aprill 2001, 08:20

Vene sõjaväe peaprokuratuur hoiab pikemat aega uurimise all Aleksandr Rubist, kes 1993. aasta algul sai Mart Laari valitsuselt Eesti kodakondsuse eriliste teenete eest, kirjutab Eesti Päevaleht.

1999. aasta 28. oktoobril esimest korda esitatud süüdistuses heidetakse Rubisele ette 666 666 Ameerika dollari suuruse altkäemaksu andmist Juri Butokile aastail 1993?1994. Butokil oli tollal alampolkovniku aukraad ning ta juhtis Eestis tegutsenud Vene riigipanga filiaali, mis sisuliselt oli sõjaväe?välispanga järglane ning teenindas eelkõige lahkuvaid vägesid.

Venemaa altkäemaksuafääride uurimistele omaselt ei ole kohtuni seni jõutud. 26. aprillil 2000. aastal vabastati Rubis kautsjoni vastu eeluurimisvanglast, ent 2. märtsil 2001 esitati süüdistus sama kriminaalkoodeksi paragrahvi alusel uuesti.

Nõukogude piirivalve eruohvitser Rubis ei loobunud Eesti kodakondsust saades seadust eirates Vene kodakondsusest. Küll aga palus ta end hiljuti vabastada Eesti alama staatusest, millekohane valitsuse otsus jõustus 18. aprillil.

Läti kriminaalpolitsei on avaldanud teateid Rubise kahtlasest tegevusest 1990. aastate esimesel poolel TESS AB ümber koondunud Rootsi?Eesti ühisfirmades, mis olevat tegelenud kütuse salaäri ning võib?olla ka Nõukogude vägede väljaviimisel Baltimaadesse jäänud väärtuste ebaseadusliku müügiga.

Eesti kodakondsus- ja migratsiooniameti arhiiviandmetest aga selgub, et just TESS AB investeeringute meelitamist Eestisse pidas valitsus peamiseks Rubise ametlikuks teeneks kodakondsuse saamisel.

Mart Laari lähikond pole eitanud, et Rubis võis mängida olulist rolli ka rahareformi järel Eesti valitsuse kätte jäänud sularaharublade salajasel turustamisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing