Kasuta sõnaõigust

Viive Aasma 02. mai 2001, 00:00

Kui ajakirjanik palub teilt intervjuud, siis on kasulikum sellest mitte keelduda. Muidu võib juhtuda, et ajakirjanik satub teda huvitava teabe otsimisel ebakompetentse inimese või, mis veel hullem, teie konkurendi otsa. Intervjuu andmise tingimustes on võimalik ajakirjanikuga eelnevalt kokku leppida. Just eelnevalt, sest enne vestlust olete teie infoallikana soodsas positsioonis oma huvide väljendamisel. Lisaks intervjuu ajale ja kohale võib kokku leppida ka näiteks selles, millest räägitakse ja mida välditakse. Õigus tekst enne avaldamist läbi lugeda on normaalne ja ajakirjanik tavaliselt aktsepteerib seda. Samas saab seda võimalust kasutada ainult enda tsitaatide korrigeerimiseks ja faktivigade parandamiseks, ajakirjaniku kommentaaride või tonaalsuse muutmist ei saa te paraku mõjutada.

Mõni intervjuu võib eeldada kokkulepet ka infoallika avalikustamise ulatuse osas. Rahvusvaheliselt eristatakse allika ja ajakirjaniku suhtlemisel viit tasandit. Kõige levinuma vormi on the record intervjuu puhul võib ajakirjanik nii tsiteerida kui ka parafraseerida allikat, avalikustades ka tema nime. Not for direct quotation kokkuleppel on allikas samuti nimeline, kuid teda ei tsiteerita. Kui infoallikas on nõus olema vaid on background, siis tema nime ei avalikustata, vaid piirdutakse viitega tema ühiskondlikule positsioonile, näiteks kõrge riigiametnik, staa?ikas põllumees. On deep background?i puhul jääb allikas anonüümseks, puuduvad ka vihjed tema taustale. Sellisel juhul jääb vastutus avaldatud informatsiooni õigsuse eest ajakirjanikule. Off the record intervjuu materjale ajakirjanik ei avalikusta, vaid võtab n-ö teadmiseks. Suhtlemistasand tuleb kokku leppida enne intervjuud. Pärast vestluse lõppu ei ole mõtet ajakirjanikule teatada, et antud teave oli tausta selgitamiseks ning nõuda, et seda ei avaldataks.

Intervjueerija alustab tavaliselt üldiste, pehmeloomuliste küsimustega, millele vastuseid ta sageli teab. Selliste küsimuste peamine eesmärk on teie jutusoonele saamine. Kuum küsimus torgatakse sisse järsku. Kui te sellele vastamise asemel sulgute, võidakse ajutiselt minna pehmematele teemadele tagasi.

Olge valvas ja ärge laske ennast provotseerida kaasa minema teemadega, millest te rääkida ei tohi või ei taha. Vajadusel formuleerige teravad küsimused enne vastamist ringi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing