Majanduskasvu hoog on vaikselt raugemas

02. mai 2001, 08:07

Ettevõtete vähenenud investeerimissoov pidurdab majanduse kasvu, mistõttu pole ka 1997. aastaga sarnaseid üle kümneprotsendilisi kasve oodata, kirjutab Postimees.

Mullu kasvas Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) statistikaameti andmetel 6,4 protsenti, mis on viimase kolme aasta kiireim kasv.

Hansapanga krediididirektori Aivar Rehe sõnul on selgelt märgata, et ettevõtjate investeerimisvalmidus ja laienemishuvi on viimastel aastatel vähenenud. ?Ettevõtted ei tohiks investeerimist unustada,? soovitas Rehe. ?Ettevõtete plaanid pole enam nii laiahaardelised kui varem ning pigem kontsentreeritakse kogu jõud efektiivsuse ja kasumlikkuse suurendamisele.?

Efektiivsuse suurendamise soov parandab küll ettevõtete majandustulemusi, kuid võib tihti kaasa tuua ka töökohtade arvu vähenemise. Samas võivad ettevõtted tugevnedes hakata jälle mõtlema tegevuse laiendamisele ja investeerimisele, mis võib taas uusi töökohti luua.

Mullu teises kvartalis juba 7,5 protsendini küündinud majanduskasv vähenes statistikaameti andmetel neljandaks kvartaliks kuue protsendini ning tõenäoliselt kasvutempo pidurdumine jätkub ka tänavu.

?Kasvutempo küll aeglustub, kuid mingit dramaatilist langust pole ka näha ehk tõus jätkub, kuid mitte nii kiiresti kui mullu,? kommenteeris Hansapanga analüütik Maris Lauri.

Majanduskasvu mootor oli mullu eratarbimine, mis suurenes aastaga 8,3 protsenti.
Tegevusalade lõikes käis kogu eelmise aasta tihe rebimine juhtiva majandusharu tiitli pärast kaubanduse ja tööstuse vahel - teises ja kolmandas kvartalis oli suurimate mahtudega kaubandus, aasta alguses ja lõpus aga tööstus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing