Ettevõtja dilemma: võtta kasumit või investeerida

03. mai 2001, 00:00

Hansapanga krediididirektor Aivar Rehe väidab, et ettevõtted pole huvitatud investeerimisest. Pangandusstatistika andmed osaliselt kinnitavad seda väidet.

Äripäeva hinnangul eksivad need ettevõtjad, kes on loobunud oma tegevuse laiendamisest ning arvavad, et juba tehtud investeeringutest piisab turul püsimiseks.

Firma tulevase edukuse seisukohalt on investeerimine lausa hädavajalik langusperioodi lõpul, Eesti tingimustes oli see aeg 1999. aasta. Eeldusel, et 2000 oli tippaasta ja edaspidi majanduskliima jaheneb, oleks ettevaatlikkus põhjendatud. Ent ka mõõduka kasvu tingimustes, mida Eestile ennustatakse, on investeerimine vajalik.

Äriühingu peaeesmärk on kahtlemata kasumi teenimine. Ideaalne oleks olukord, et kasum jookseks üldse ilma firmasse raha sisse panemata ? investeerimata. Omakapitali tootlus oleks sel juhul maksimaalne. Erandjuhtumil, mõne teenindus- või konsultatsioonifirma puhul, võib nii õnnelik tähtede seis ka ette tulla, aga mitte igavesti. Esemeline tootmine on ilma eelnevate investeeringuteta võimatu. Kuna Eesti hakkab tööstusriigina oma positsioone taastama, siis tuleks prognoosida pigem investeeringute kasvu.

Kui vaadata pangandusstatistikat, siis pole laenuportfell absoluutnumbrites viimase aasta jooksul vähenenud, vaid püsinud stabiilselt 16 miljardi krooni juures. Pangajuhtidele ei tarvitse paigalseis ühes sektoris meeldida, kuivõrd panga kasum peab samuti kasvama. Mõningane tagasiminek on toimunud ärilaenude osatähtsuses kogu pangaportfellist, ca 5 protsendi võrra 45 protsendini. Märtsis langes äriühingute laenude käive umbes veerandi võrra, 818 miljoni kroonini, kuigi ka varem on olnud väiksema käibega kuid.

Mis võivad olla investeeringute pidurdumise põhjused? Hirm globaalse jahenemise, eelkõige USA majanduslanguse ees? Kardetud majanduslangust USAs ei tulnud, kasv oli esimeses kvartalis 2 protsenti. Paljud firmad siiski vallandavad töötajaid ja hoiatavad kahjumi eest. Seega on ärevuseks endiselt põhjust.

Eelmiste perioodide investeeringute piisavus, üleinvesteerimise vältimine? Kui omanikud on firma kasumlikkusega rahul, on asjad korras. Investeeringud vähendaksid omakapitali tootlust ? samal põhjusel kavatseb Telekom vähendada aktsiakapitali suurust, osa aktsiaid tagasi osta.

Ettevõtjad ootavad laenuintresside langust? See on vägagi tõenäoline, niisugust otsust on Euroopa Keskpangalt ammu oodatud. USA on mitu korda järsult intresse alandanud.

Investeerimine pole eesmärk omaette, vaid eeldus suurema kasumi teenimiseks tulevikus. See on kapitalisti igavene dilemma ? kas tarbida kasumit juba täna või investeerida edasi, et tarbida suuremat kasumit homme. Mitmed analüütikud on veendunud, et järgmisel aastal majanduskasv kiireneb. Et kasv enda kasuks pöörata, on praegu õige aeg investeerimiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing