Linnakaart GPS-mobiili ekraanile

Indrek Kald 03. mai 2001, 00:00

Mitu aastat tagasi esmakordselt tutvustatud Soome telefonifirma Benefon globaalset asukoha määramise süsteemi kasutav mudel jõudis Eesti turule sel nädalal. Üle 14 000 krooni maksev telefon on suunatud transpordifirmadele, purjetajatele, matkajatele, jahi- ja kalameestele.

Uues aparaadis on mobiil ja GPS pandud ühe korpuse sisse, seejuures saab ühte neist ka välja lülitada. Lühidalt võimaldab uus seade määrata kasutaja asukohta, tema kõrgust merepinnast, liikumise kiirust, kaugusi eri punktide vahel, sihtpunkti jõudmise aega, kasutada kaarte, mobiilioperaatori toe korral ka asukohateenuseid (lähim restoran, bensiinijaam). Alarm annab teada jõudmisest eelnevalt määratud punkti lähedusse. Telefoni suureks plussiks on kaartide kasutamise võimalus. Lisaks telefoni mälus olevatele kaartidele saab neid arvutist ise juurde laadida. Nii saate võõras linnas olles kuvada telefoni ekraanile linna kaardi ja märkida seal ära näiteks hotelli, restorani, autolaenutuse jms koordinaadid.

Telefonil on lisaks mobiiliantennile GPS-antenn, mida saab asukoha määramise süsteemi mittekasutamise korral peita aparaadi korpusesse. Kuna GPS vajab asukoha määramiseks otsenähtavust satelliitidega, siis töötab see seade kõige paremini lahtise taeva all, kuigi seda saab kasutada ka siseruumes akna all seistes ning autoroolis. Tallinnas autoga ringi sõites on nähtavuses tavaliselt 5-6 satelliiti.

Võiks arvata, et GPSi ja telefoni ühendamine tähendab suurt ja rasket seadet, kuid tegelikkuses ei ole Benefon Esc! eriti suurem tavalisest mobiilist, ka kaal 174 grammi on taskutelefoni kohta igati talutav. Samuti teenib kiidusõnu ekraan, kuhu tikutopsi mõõtmetest hoolimata mahub kogu vajalik informatsioon, sh tänava täpsusega kaardid. Ekraan mahutab 15 rida teksti.

Lisaks GPSile sisaldab uus kahesageduslik mudel äratust, vibrasignaali, seitset mängu, kalendrit. Viimast saab ühendada arvutiga.

Esimest korda on mobiiltelefonil ka nn ekraanisäästja, kui mobiili mõni minut mitte kasutada, kustub ekraanipilt ja sinna jääb vaid märk uinunud telefonist.

Uus Benefon on vee- ja põrutuskindel, taludes tootjate kinnitusel nii saunakuumust kui du?i all rääkimist.

Olulisematest lisafunktsioonidest puudub telefonil infrapunaühendus ja WAP, samuti ei toeta see peatselt turule jõudvat kiire andmeside GPRSi teenust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing