Tööturu näitajad kukutasid USA aktsiaturge

Peeter Koppel 04. mai 2001, 10:38

Ühendriikide aktsiaturud olid pärast viimase aja optimismi sunnitud eile mõnevõrra taanduma.

Turgude pessimismipuhangu põhjuseks olid taas pinnale kerkinud mured majanduse üldise olukorra pärast, mille tõstatasid eelmise nädala kohta avaldatud tööturu näitajad.

Töötute arv kasvas eelmisel nädalal 9000 võrra 421 000 ning viimase nelja nädala keskmine üle 400 000. Analüütikud ootasid arvuks 390 000. Tegemist on suurima töötuskompensatsiooni taotlejate arvuga pärast 1996. aasta märtsi. See aga paneb küsimärgi alla ka täna avaldatava aprilli tööpuuduse näitaja.

Analüütikud ootavad, et aprillis kasvab tööpuudus märtsi 4,3-lt 4,4-le ning sellest suurem näitaja võib turuosalistele üpriski valusalt meelde tuletada, et maailma suurima majandusega ei ole kõik sugugi nii korras, kui loodeti.

Kui üha enam ja enam inimesi kaotab oma töökoha, siis mingil hetkel annab see löögi ka Ühendriikide majanduse mootoriks olevale tarbimisele. Samas võib murettekitav tööpuudus olla stiimuliks Föderaalreservile agressiivse intresside kärpimise poliitika jätkamiseks. See aga avaldaks aktsiaturgudele kindlasti positiivset mõju.

Eilsed tööturu näitajad andsid ka põhjuse kasumivõtmiseks. Oli ju näiteks Nasdaqi üldindeks kosunud viimase kuuga 33 ja viimase nelja kauplemispäeva jooksul tervelt 9 ning Dow Jonesi tööstuslik keskmine 15 protsenti. Nõrganärvilisemad leiavad, et selliste tõusude pealt võiks juba kasumi välja võtta. Eraldi sektorite lõikes vaadatuna olid interneti- ja võrguseadmete tootjate aktsiad sööstnud nädalaga üles 18 ja pooljuhisektori aktsiad 10 protsenti.

<a href='http://finance.yahoo.com/q?s=^IXIC d=5d' target='_vbors'>Nasdaqi üldindeks</a> lõpetas eile 3,35 protsenti madalamal 2146,20 punkti tasemel. Müügilainet juhtisid Cisco Systems <GR#US.CSCO>, Yahoo! <GR#US.YHOO>, Dell <GR#US.DELL>, Vitesse Semiconductor <GR#US.VTSS> ja IBM <GR#US.IBM>.

<a href='http://finance.yahoo.com/q?s=^DJI d=5d' target='_vbors'>Dow Jonesi</a> tööstusliku keskmise kaotuseks jäi aga eile 0,74 protsenti ning maailma üks enim jälgitud indeks sulgus 10 796,65 punktil. Indeksi viisid miinusesse esmatarbekaupade tootjad Johnson Johnson <GR#US.JNJ>, SBC <GR#US.SBC>, Coca-Cola <GR#US.KO> ja ka International Paper <GR#US.IP>. Indeksi suurema languse hoidsid ära Philip Morris <GR#US.MO>, Citigroup <GR#US.C> ja 3M <GR#US.MMM>.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing